تاحالا شده در نوشتن و صدور فاکتور به مشکل بر بخورین؟ از اهمیت فاکتور چه در خرید و چه در فروش کالایی باخبرین؟
مهم نیست که شما یک کسب و کار بزرگ دارین و یا کوچک، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر شرکتی فاکتورهاش هست که درست و قابل استناد باشه، تا از بروز اشتباه و ضرر خودداری کنه. این مساله زمانی اهمیتش محسوس‌تر می‌شه که بحث مالیات دخیل بشه. خیلی وقت‌ها سر یک اشتباه کوچک در فاکتور، به مشکلات بزرگی در بخش مالیات بر می‌خوریم برای همینه که ما در این مقاله از اهمیت فاکتور نویسی گرفته تا روش‌ها و آموزشش برای شما مطالب جمع آوری کردیم.

فاکتور رسمی چیست؟

به طور کلی به نوشته‌ای که از طرف فروشنده به خریدار داده می‌شه و در اون نوع کالا و خدمات به همراه قیمت و مشخصات طرفین ذکر شده باشه فاکتور می‌گن.
اما فاکتور رسمی کمی قضیش فرق می‌کنه. فاکتور رسمی سندی هست با مشخصات بالا به حالتی که مطابق قوانین وزارت اقتصاد و امور دارایی و مورد تایید این سازمان باشه. 

وزارت اقتصاد و امور دارایی

فاکتور رسمی در کجاها کاربرد داره؟

بر طبق قانون، صدور فاکتور برای تمام بنگاه‌های تجاری بزرگ و کوچک که مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده می‌شن اجباریه، پس فرقی نمی‌کنه که یک مغازه کوچک دارین یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای، اگه می‌خواین جریمه نشین باید از فاکتورهای رسمی استفاده کنین.

فاکتور رسمی

مشخصات فاکتور رسمی شامل چه چیزهایی می‌شه؟

فاکتور رسمی یک سری مشخصات خاص داره که در ادامه به اون‌ها اشاره می‌کنیم.

فاکتور رسمی

 • شماره سریال:

مهم‌ترین ویژگی فاکتور رسمی این هست که دارای شماره سریال برجسته و به رنگ قرمز باشه تا به راحتی قابل مشاهده و تشخیص دادن باشه.

 • اطلاعات هر دو طرف مشتری و فروشنده:

مشخصات فروشنده و خریدار از جمله کد ملی، کد پستی، شماره اقتصادی و آدرس در فاکتور باید به درستی و کامل درج شده باشه.

 • تخفیفات و مالیات بر ارزش افزوده:

حتما باید قیمت کالا قبل و بعد از تخفیف و مالیاتی که بر روی اون کالا قرار داره به همراه تاریخ در فاکتور ذکر شده باشه.
توجه کنین که مبلغ کالا بعد از تخفیف رو باید قبل از افزودن مبلغ مالیات حساب کنین.

مالیات

 • مهر و امضا:

مهر و امضای خریدار و فروشنده باید بدون خط خوردگی در فاکتور درج شده باشه.

 • تاریخ:

شماره فاکتور و تاریخ به درستی در فاکتور وجود داشته باشه که ترجیحا به صورت چاپ شده باشه.

قانون مالیات های مستقیم درارتباط با فاکتور های رسمی چگونه هست؟

از اونجایی که واحدهای تجاری، صورتحساب فروش کالا و خدمات و یا ارائه خدمات دریافتی از بقیه واحد های تجاری را در حساب‌های دارایی و یا هزینه ثبت می کنن، برای اینکه وجوه پرداخت شده به عنوان هزینه قابل تعیین باشن، پیشنهاد می شه که ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم رو مطالعه کنین.

قانون مالیات های مستقیم

 • ماده ۱۴۷ قانون مالیات‌های مستقیم:

طبق این ماده، هزينه‌هاي قابل قبول براي تشخيص درآمد مشمول ‌ماليات به شرحي که ضمن مقررات اين قانون مقرر مي‌گردن، عبارته از هزينه‌هايي که در حدود متعارف متکي به مدارک بوده و منحصراً مربوط به تحصيل درآمد مؤسسه در دوره مالي مربوط با رعايت حد نصاب‌هاي مقرر باشه.در مواردي که هزينه‌ای در اين ‌قانون پيش‌بيني نشده يا بيش از نصاب‌هاي مقرر در اين قانون بوده ‌ولي پرداخت اون به موجب قانون و يا مصوبه هيأت وزيران صورت‌گرفته باشه، قابل قبول هست.

 • ماده ۱۴۸ قانون مالیات‌های مستقیم:

این ماده نیز به تفصیل انواع هزینه‌های قابل قبول از نظر کفایت مدارک و مستندات و چه از نظر عرف بیان کرده و ممیزین وزارت دارایی نیز به استناد بندهای این ماده و بخشنامه‌های صادره مرتبط با اون، هزینه‌های واحدهای تجاری را رد و یا می‌پذیرن.

مراحل فاکتور نویسی به چه صورت هست؟

 • مرحله 1: بررسی و ثبت اطلاعات

در این مرحله فروشنده باید اطلاعات و موارد مورد نیاز رو جمع آوری و در جایی ثبت کنه این اطلاعات شامل مشخصات هر دو طرف، تاریخ و نوع پرداخت هست.

 • مرحله 2: ثبت رسمی داده‌ها 

در این مرحله باید اطلاعات گرفته شده رو بررسی و از صحت اونها مطمئن بشین و سپس کدگذاری اونها رو در سیستم انجام بدین. به طور کلی وارد کردن این اطلاعات به صورت دستی وقت زیادی رو از کارمندانتون می‌گیره و ممکنه با درصد خطای بالاتری همراه باشه، پس بهتره که با کمک سیستم این کار رو انجام بدین.

فاکتور نویسی

 • مرحله 3:ارسال و دریافت تاییدیه

در این مرحله اطلاعات ثبت شده باید از طرف خریدار و فروشنده تایید بشه که می‌تونه به صورت آنلاین و حضوری باشه. خیلی بهتره اگه این مرحله آنلاین انجام بشه که نه تنها نیرویی درگیرش نباشه بلکه در فرصت و با حوصله مورد بررسی قرار بگیره.

فاکتور نویسی

نکاتی که باید در فاکتور نویسی رعایت بشه:

 • فاکتورهای رسمی باید بدون خط خوردگی باشه و برای همینه که استفاده از سیستم‌های کامپیوتری در این کار توصیه می‌شه.
 • تاییدیه فاکتورها صرفا از سازمان امور مالیاتی صورت می‌گیره که دارای مشخصات خاصی هست که در بالا ذکر شده.
 • فروشندگان باید توجه داشته باشن که طبق قوانین سازمان نظام مالیات بر ارزش افزوده، صدور فاکتور در هر خرید و فروشی الزامی هست و مشتری در صورت عدم دریافت فاکتور می‌تونه از فروشنده شکایت کنه.

صدور فاکتور

در آخر:

صدور فاکتور راه‌های زیادی داره که امروزه نرم افزار و سایت‌ها با دادن قالب‌های آماده و یا مخصوص شما، کار رو راحت‌تر کردن، اگرچه که شما می‌تونین با استفاده از اکسل و وورد هم با سلیقه خودتون و رعایت نکات مهم، فاکتور طراحی کنین.