در فضای رقابتی بازاریابی، مشاغل زیادی دست به ساخت برنامه‌های بازاریابی محتوایی مختلفی زدن. چرا؟ زیرا ثابت شده بازاریابی محتوا موفقیت چشمگیری به همراه داره. کانتنت مارکتینگ به عنوان یکی از موثرترین روش‌های افزایش و جذب مخاطب، توسعه حضور برند شما و افزایش فروش هست. ما در این مقاله قصد داریم تا شما رو با بازاریابی محتوا آشنا و از علت اهمیت و مزایای اون آگاه کنیم.

بازاریابی محتوا (Content Marketing) چیست؟

کانتنت مارکتینگ یک فرآیند بازاریابی هست که در اون شما با ایجاد و بررسی محتوای منحصر به فرد و مرتبط با کسب و کارتون، برای مشتری مفید و ارزشمند واقع می‌شین. در واقع این کار هنر ارتباط شما با مشتری بدون فروش مستقیم به اونها هست. شما به جای فروش محصولات به طور مستقیم به مشتریانتون، اطلاعاتی ارائه می‌دین که به اونها چیزی بیاموزین. اگر Content Marketing به درستی انجام بشه، شما بدون ایجاد مزاحمت برای مردم، بازاریابی انجام دادین و نه تنها مشتریان جدیدی کسب کردین، بلکه مشتریان عادیتون رو وفادار کردین.

هدف از بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا با هدف جذب و توسعه مخاطبان خاص با کمک ایجاد تعامل با مشتری واقعی ایجاد می‌شه.از طریق کانتنت مارکتینگ باید در تلاش باشین تا رفتار مشتریتون رو در قبال شرکتتون تغییر و بهبود بدین. اگه به طور مداوم به مشتریان اطلاعات ارزشمندی ارائه بدین، می‌تونین اعتماد اونها رو جلب کرده و پیرو خودتون کنین.بازاریابی محتوا

 علت‌های اهمیت کانتنت مارکتینگ چیست؟

 • بهبود اعتبار برند با اعتماد سازی از طریق محتوا

یکی از بزرگترین مزایایی که بازاریابی محتوا در بر داره، گرفتن شهرت توسط یک محتوای عالی هست. در بازار شلوغ دیجیتال امروز، به دست آوردن اعتماد مشتریان یک امر مهم هست. اعتماد سازی می‌تونه به کسب و کار شما کمک کنه تا به شهرت زیادی برسه. هنگامی که مصرف کنندگان محتوای شما رو می‌خونن شروع به تفکر و صحبت راجع به شما و تجارتتون می‌کنن. اگه محتوایی که به دست مخاطبان می‌رسه جذاب، آموزشی و با ارزش باشه، طبیعتا فکرهای خوبی راجع به فروشگاهتون به ذهنشون مشتریان میاد. هر چه محتوای شما دارای ارزش بیشتری باشه، اعتماد سازی برای مخاطبان راحت‌تر می‌شه. انتشار محتوا توسط شخص ثالث و افراد تاثیر گذار بر روند اعتماد سازی شما بهبود می‌بخشه.

 • محتوای عالی بر بهبود روند معاملات تاثیرگذار هست

اگه واقعا تعجب می‌کنین که چرا بازاریابی محتوا مهم هست، پس به آمارهای مربوطه توجه کنین.

 • بازاریابی محتوا در حدود 6 برابر نرخ معاملات رو نسبت به روش‌های دیگه‌ی بازاریابی افزایش می‌ده.
 • پس از خواندن مقاله در یک وبلاگ، 61درصد مخاطبان اقدام به خرید کردن.
 • بازاریابی محتوا سبب افزایش میزان کمی و کیفی بازاریابی 74 درصد از شرکت‌ها شده.
 • با کمک بازاریابی محتوا نرخ معاملات و تعامل شما افزایش پیدا می‌کنه، چرا که محتوا راهی برای برقراری ارتباط و آموزش به لیدها و مشتریان هست.

محتوای عالی بر بهبود روند معاملات تاثیرگذار هست

 • محتوای تهیه شده‌ی شما در زمینه SEO کمک می‌کنه

اهمیت بازاریابی محتوای شما وقتی آشکارتر می‌شه که ببینیم چگونه به کسب و کار شما در زمینه SEO کمک می‌کنه.
سئو نقش بسیار مهمی در بهبود قابلیت مشاهده‌ برای تجارت آنلاین شما داره. با این حال اگه می‌خواین میزان سئوی وبلاگتون رو افزایش بدین، باید محتوای مناسبی ایجاد کنین. طبق گفته‌ی Tech Client محتوا موثرترین روش سئو هست. در حقیقت سایت‌هایی که محتوا تولید می‌کنن در حدود 434 درصد بیشتر توسط موتورهای جستجوگر نمایش داده می‌شن تا اونهایی که اصلا محتوایی ندارن. در واقع هر چه محتوای بیشتری داشته باشین، موتور جستجو صفحات بیشتری رو برای فهرست و نمایش، براتون قرار می‌ده. اما به این معنا نیست که با افزایش میزان صفحات حتما میزان ویوی سایتتون بالا می‌ره، بلکه این امکان برای شما به وجود میاد تا از کلمات کلیدی بیشتری استفاده کنین.محتوای تهیه شده‌ی شما در زمینه SEO کمک می‌کنه

 • ایجاد محتوا روشی مقرون به صرفه برای تولید لیدهای جدید 

تولید لید برای هر کسب و کار کوچکی از اهمیت بالایی برخورداره چرا که باعث افزایش ترافیک در سایت شما می‎‌شه. بازاریابی محتوا نه تنها برای جذب لید عالیه، بلکه بسیار مقرون به صرفه هم هست.
با توجه به گفته‌ی DemandMetric، گرچه بازاریابی محتوا در حدود 62 درصد کمتر از روش‌های سنتی بازاریابی هزینه داره ،اما تقریبا 3 برابر بیشتر منجر به تولید لید می‌شه.
مقرون به صرفه بودن بازاریابی محتوا، اون رو به یک تکنیک ضروری برای مشاغل کوچک تبدیل می‌کنه.
توجه به این نکته ضروری هست که بازاریابی محتوا زمانبر هست و دیدن نتایج فوق العاده‌ی تلاش شما نیز ممکن هست مدت زمانی طول بکشه. (این مسئله در مورد SEO نیز صدق می‌کنه)
جالبه بدونین که بیش از 81 درصد بازاریان فهمیدن که با قرار دادن 6 ساعت زمان در هر هفته، می‌تونن رشد چشمگیری دریافت کنن.
(برای اطلاعات بیشتر راجع به لید و لیدجنرشین به لینک لیدجنریشن مراجعه کنین.)

 • محتوا برند شما رو قادر به نمایش تخصص و حرفه می‌کنه

مشتریان دوست دارن با متخصصانی که از زیر و بم صنعت اطلاع دارن در ارتباط باشن. بازاریابی محتوا به برند شما این امکان رو می‌ده تا تخصص خودش رو در این زمینه نشون بده. محتوا در حالی که دانش ارزشمندی رو ارائه می‌ده، توانایی داره مخاطبان رو در تصمیم گیری برای خرید کمک کنه. هر بار که یک پست، مقاله، فیلم و... منتشر می‌کنین، به لیدها و مشتریان نشون می‌دین که چقدر در مورد صنعت و چالش‌های پیش روی اونها اطلاعات دارین. زمانی که نوبت به خرید کالایی می‌رسه، مشتریان برندی رو به یاد میارن که اطلاعات مورد نیازشون رو در اختیارشون قرار داده بود. مصرف کنندگان دوست دارن از جایی خرید کنن که تخصص و دانش خودش رو نشون داده باشه، چرا که با این کار حس آرامش و امنیت بیشتری دارن که در صورت بروز هر اتفاقی فروشگاه پاسخگو و پیگیر مشکلاتشون باشه. نمایش تخصص و حرفه

 • آیا می‌خواین با مشتریانتون ارتباط برقرار کنین؟ محتوایی عالی تولید کنین

طبق تحقیقات بدست اومده یک مشتری وفادار تا 10 برابر ارزش بیشتری نسبت به کسی که برای اولین بار از شما خرید می‌کنه داره. مشتریان وفادار چیزی به غیر از مزیت برای شرکت شما نیستن چرا که فروش مکرر بخش عمده‌ای از درآمد شرکت شما رو تشکیل می‌ده. پس باید به دنبال راهی برای برقراری ارتباط با مشتریانتون و تعامل بیشتر باشین. با ارائه محتواهای عالی به طور مکرر، ارتباط شما با مشتریانتون قطع نمی‌شه و همواره اونها رو آماده برای خرید از شما نگه می‌داره.
محتواهایی مانند فیلم، عکس، مقاله و... در بازگشت مشتریان تاثیر زیادی داره و هر چه محتوای شما با ارزش‌تر باشه، میزان بازگشت مشتریان نیز بیشتر هست.
راهنمای تجاری و مقایسه‌ی کالاها با یکدیگر به مشتریان در تصمیم گیری و انتخاب کمک می‌کنه. با کمک به مشتریان درتصمیم گیری هوشمندانه برای خرید، فروشگاه شما اعتماد و فروش بیشتری دریافت می‌کنه.

 • تمایز از رقبا با استفاده از بازاریابی محتوا 

در بازار دیجیتال امروز، بسیار مهم هست که خودتون رو از دیگر رقباتون جدا کنین. بازاریابی محتوا روشی موثر برای متمایز کردن فروشگاه‌ها از رقباشون هست. مباحث و ارزش محتوایی که ایجاد می‌کنین، می‌تونه تفاوت اصلی بین شما و  فروشندگان دیگه باشه. به عنوان مثال زمانی که خریدار در حال تحقیق راجع به کالایی باشه و پاسخ سوالاتش ور در سایت شما پیدا کنه، تشویق می‌شه که از همونجا نیز خریدش رو انجام بده.
به غیر از موضوعاتی که راجع به اونها محتوا تولید می‌کنین، برای ایجاد تمایز با رقباتون، زبان محتوا و نحوه‌ی ارائه اطلاعاتتون رو نیز متمایز کنین. به این صورت که آیا برند شما جدی و حرفه‌ای هست؟ یا سرگرم کننده و تفریحی؟


 • محتوا در هر مرحله از قیف بازاریابی مهم هست

حالا بیاین راجع به اهمیت کانتنت مارکتینگ در قبف بازاریابی گفت و گو کنیم. در قیف بازاریابی 3 قسمت وجود داره که محتوا در هر کدوم از اونها نقش داره. 

قیف بازاریابی

بالای قیف (TOFU):

در بالای قیف مشتریان احتمالی شما تازه شروع به آگاهی راجع به مشکلاتشون می‌کنن. اونها همچنین شروع به آگاهی راجع به راه حل‌های موجود هم می‌کنن. در طول این مرحله محتوا می‌تونه به اونها کمک کنه و اطلاعات لازم برای تصمیم گیری در اختیارشون قرار بده.

وسط قیف (MOFU):

در وسط قیف لیدها در حال ارزیابی گزینه‌هاشون برای محصولات و یا راه حل‌های موجود هستن. منظور از محتواهای در این مرحله، آموزش‌ها برای انتخاب بین گزینه‌های مختلف هست. محتواها به مخاطبان امکان محدود کردن انتخاب‌ها و نزدیک شده به تصمیم نهاییشون رو می‌ده. 

پایین قیف (BOFU):

هنگامی که لیدها به انتهای قیف رسیدن، به این معنیه که اونها آماده معامله هستن. منظور از محتوای در این قسمت تشویق نهایی خریدار و توانمند ساختن اونها به تصمیم گیری آگاهانه برای خرید هست.

 • محتوا از هر استراتژی بازاریابی پشتیبانی می‌کنه

یکی دیگه از مزایای کانتنت مارکتینگ، قابلیت سازگاری و پشتیبانی از دیگر استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال هست. اکثر مشاغل از بیش از یک ابزار بازاریابی استفاده می‌کنن.
کسب و کار شما در استفاده از هر تکنیک بازاریابی‌ای باید محتوای جذاب با کیفیت بالا تولید کنه. به عنوان مثال اگه بخواین از استراتژی ایمیل مارکتینگ استفاده کنین، برای ارسال پیام‌های مختلف به کاربران به محتواهای جذاب نیاز دارین.

ایمیل مارکتینگ

 • افزایش میزان حفظ مخاطب

محتوای عالی یک دارایی مهم هست و این توانایی رو داره که یک تجربه‌ی مثبت برای مشتریان بالقوه‌ی شما ایجاد کنه و اونها رو واردار به بازگشت به سایتتون برای دستیابی به محتواهای بیشتر کنه.

 • کشش بهتر در شبکه‌های اجتماعی

افزایش میزان مخاطب‌ها در شبکه‌های اجتماعی یک موضوع و مورد توجه قرار گرفتن پست‌ها یک موضوع دیگر هست. به عنوان مثال ممکنه شما یک کانال برای فروشگاهتون در تلگرام داشته باشین که دنبال کننده‌های زیادی داشته باشه، اما بازخورد کمی داشه باشه و مورد توجه قرار نگیره. در این هنگام باید از بازاریابی محتوایی استفاده کنین و با تولید محتواهای جذاب و کاربردی مخاطبان رو به سمت خودتونن جذب کنین.شبکه‌های اجتماعی

در آخر:

با وجود تمام مزایای بازاریابی محتوا به خوبی می‌شه فهمید که چرا بازاریابی محتوا برای هر نوع مشاغلی دارای اهمیت هست. کانتنت مارکتینگ نه تنها به افزایش دید شما کمک می‌کنه، بلکه می‌تونه به شما برای ایجاد یک رابطه‌ی قوی‌تر با مشتریان کمک کنه. اگه واقعا می‌خواین اهمیت بازاریابی محتوا رو بفمین، وقتش هست که خودتون شروع کنین و اهمیتش رو در کار درک کنین. پس همین حالا دست به کار بشین و با یک برنامه‌قوی این استراتژی پرکاربرد بازاریابی رو اجرا کنین.