تاحالا به این فکر کردین که تبلیغات در فضای باز چه تاثیری بر ذهن مردم می‌ذاره؟ شاید باورتون نشه ولی به گفته‌ی سایت تکراسا، تبلیغات در فضای باز، یک صنعت 34.000 میلیارد ریالی هست. جالبه بدونین طبق تحقیقاتی که شده، یک راننده در تهران روزانه 70 بیلبورد تبلیغاتی در مسیرش قرار داره که در حدود 60تای اونها رو می‌خونه و مورد توجهش قرار می‌گیره و 68 درصد خریداران ادعا می‌کنن که تصمیم خودشون برای خرید محصولات رو در هنگام رانندگی و دیدن تبلیغات گرفتن.
اما این تبلیغات در فضاهای باز انواع مختلفی دارن و هر کدوم بازخوردهای متفاوت، پس ما تصمیم گرفتیم تا مقاله‌ای جامع در این باره براتون تهیه کنیم تا کمک بزرگی در رونق کسب و کارتون کرده باشیم.

تبلیغات در فضای باز چی هستن؟

به طور کلی به انواع تبلیغاتی که در فضای خارج از خانه و به صورت آفلاین در معرض دید مشتری وجود دارن، تبلیغات در فضای باز می‌گن.
نکته جالب این تبلیغات اینجاست که مردم نمی‌تونن مثل تبلیغات تلویزیونی اون ها رو رد و یا بی صدا کنن، چرا که در هرصورت در مسیرشون هست و آزاری هم بهشون نمی‌رسونه.

انواع تبلیغات در فضای باز

در اینجا چندین روش برای اینگونه تبلیغات رو مورد بررسی قرار می‌دیم تا بیشتر باهاشون آشنا بشین.

بیلبوردها

به طور کلی بیلبوردها، پوسترهایی هستن که در مکان‌های پربازدید نصب می‌شن و توجه مردم رو به محصولاتشون جلب می‌کنن. خود بیلبوردها هم انواع گوناگونی دارن که باید این رو در نظر داشته باشین که میزان تاثیر گذاری تبلیغاتتون تنها به پر زرق و برق بودن اونها محدود نمی‌شه و عوامل زیادی در این راه تاثیر گذارن.

بیلبورد تبلیغاتی

انواع بیلبوردها:

 • بیلبوردهای ساکن 

متداول‌ترین نوع بیلبوردها هستن که معمولا در کنار خیابان‌ها قرار دارن.

بیلبورد ساکن

 • بیلبوردهای سیار

این موارد معمولا بر روی وسایل نقلیه عمومی نسب و از جایی به جای دیگه منتقل می‌شن.

بیلبوردهای سیار

 • بیلبورهای دیجیتالی

این نوع از بیلبوردها بر روی صفحات LED قرار دارن و تصاویر متحرکی هستن که توجه زیادی به خودشون جلب می‌کنن. 

بیلبورهای دیجیتالی

چیدمان خیابان‌ها

این روش شامل تبلیغات متصل به کیوسک‌های روزنامه فروشی، دیوارها، ستون‌های شهر و جاهایی که در دید مردم قرار داره می‌شه. این تبلیغات با هزینه‌ای کم، تاثیر بسیار زیادی به وجود میارن.

چیدمان خیابان‌ها

تصاویر پس زمینه

یک نوع تبلیغات در فضای باز، استفاده از تصاویر پس زمینه در مکان‌های پر رفت و آمدی هست که امکان نسب بیلبورد وجود نداره. این تصاویر معمولا در کناره‌های ساختمان‌ها، گاراژها و محل‌های ساخت و ساز قرار می‌گیرن که علاوه بر ارائه‌ی تبلیغات، مناظر زیبایی رو هم به وجود میارن. یکی از ویژگی‌های مثبت این تبلیغات، نبود حد و مرزی در ابعاد اون‌ها، برخلاف بیلبوردها که اندازه‌ی استانداردی دارن، هست. به همین خاطره که اجازه به کار بردن خلاقیت‌های زیادی رو به طراحانشون می‌دن.

تصاویر پس زمینه

تبلیغات بر روی وسایل نقلیه

اینگونه تبلیغات بر روی وسایل حمل و نقل عمومی شهری از قبیل اتوبوس‌ها، مترو، تاکسی‌ها و... نسب می‌شن و انواع مختلفی دارن. برخی از اون‌ها بر روی بدنه‌ی وسیله، برخی دیگر در ایسنگاه انتظار و نوعی هم داخل وسایل به صورت مانیتور قرار می‌گیرن که تاثیرات بالایی دارن، چرا که ناخوآگاه مدت زمان زیادی در دید مردم قرار می‌گیرن و توجهشون رو جلب می‌کنن.تبلیغات بر روی وسایل نقلیه

تبلیغات موجود در فروشگاه‌ها

هیچ جایی بهتر از فروشگاه‌ها برای قرار دادن تبلیغات نیست، چرا که مردمی که به اونجا میان، با انگیزه‌ی خرید هستن و با دیدن تبلیغ در اون هنگام، راحت‌تر می‌تونن جذب محصولات شما بشن. نکته اینگونه تبلیغات اینه که طراح بتونه از کلمات کلیدی مثل حراج و فروش فوق العاده برای کشوندن مشتری به فروشگاه استفاده کنه.

تبلیغات موجود در فروشگاه‌ها

انواع تبلیغات موجود در فروشگاه‌ها:

 • تبلیغات بر روی آسانسور فروشگاه‌ها

این تبلیغات بر روی درب آسانسورها به صورت ساکن نسب می‌شن و به طراح اجازه‌ی خلاقیت برای دو بخش در آسانسور رو می‌دن.

تبلیغات بر روی آسانسور فروشگاه‌ها

 • تبلیغات بر روی زمین فروشگاه‌ها

شاید فکر کنین افراد زیادی به نوشته‌های بر روی زمین توجه نمی‌کنن، اما سخت در اشتباهین چرا که شما با ارائه‌ی یک تبلیغ جذاب بر روی زمین فروشگاه و یا پله‌هاش می‌تونین مشتریان رو به سمت مغازتون هدایت کنین.

تبلیغات بر روی زمین فروشگاه‌ها

 • تیلیغات بر رسانه‌های فروشگاه‌ها

در فروشگاه‌های بزرگ مکان‌هایی از جمله بر روی در و یا پنجره، برای قرار دادن آگهی تبلیغاتی وجود داره که اون‌ها هم به نوع خودشون تاثیرگذار هستن. 

تیلیغات بر رسانه‌های فروشگاه‌ها

تبلیغات زنده

این نوع تبلیغات معمولا در نزدیکی فروشگاه قرار دارن و شخصی مسئول با ارائه‌ی توضیحات و یا محصولی به عنوان تستر، مشتریبان رو جذب می‌کنه. به عنوان مثال اگه به فروشگاه هایپر استار رفته باشین همیشه عده‌ای هستن که محصولات غذایی رو برای تست شما آماده می‌کنن و دربارشون توضیح می‌دن و با طعم خوشمزشون شما رو وادار به خرید محصولی که تاکنون نیازی بهش نداشتین، می‌کنن.

تبلیغات زنده

تبلیغات ساختمانی

در هر محله‌ای هر چند وقت یکبار ساختمانی در حال نوسازی و یا ساخت و ساز هست که از داربست در اون استفاده شده. این بهترین زمان برای قرار دادن تبلیغاتتون بر روی داربست‌ها هست که نه تنها باعث زیباتر شدن شهر می‌شه بلکه به حرفه شما رونق می‌بخشه. 

تبلیغات ساختمانی

حالا که با انواع تبلیغات در فضای باز آشنا شدین وقته اینه که با نکات جذب مشتری توسط اونها هم آشنا بشین.

نکاتی که درباره‌ی تبلیغات در فضا‌ی باز:

 • استفاده از هفت کلمه یا کمتر
 • تبلیغات توجه جلب کنن اما حواس پرت نکنن
 • از دادن پاسخ مستقیم خودداری کنین
 • هوشمند باشین اما خیلی باهوش نه
 • هر چه بیشتر بهتره
 • فقط نگو، نشون بده
 • اندازه آرم شرکتتون رو در نظر بگیرین
 • استفاده از هفت کلمه یا کمتر

از اونجایی که معمولا مردم در هنگام مطالعه‌ی بیلبورد شما در حرکتن، پس شما زمان کمی برای ارائه‌ی اطلاعاتتون دارین. با استفاده از شواهد فهمیدیم که این زمان در بهترین حالت بین 5 تا 10 ثانیه هست و طبق گفته‌ی متخصصان در این تایم بهتره که تا از کمتر از 7 کلمه در بیلبوردتون استفاده بشه.
نکته: بسته به اندازه و سهولت کلمات می‌تونین تعداد رو کم و یا بیشتر کنین اما به طور کلی استفاده از کلمات پیچیده و زیاد توصیه نمی‌شه.

استفاده از هفت کلمه یا کمتر در بیلبورد

 • تبلیغات توجه جلب کنن اما حواس پرت نکنن

بیشتر اوقات تبلیغات در فضای آزاد توسط کسایی که رانندگی می‌کنن و راه می‌رن خونده می‌شه، به همین خاطره که نباید به نحوی باشن که هواس اونها پرت بشه، چراکه شما تنها مقداری توجه می‌خواین نه مسئول یک صانحه‌ی بزرگ شدن رو!

بیلبوردی جالب

 • از دادن پاسخ مستقیم خودداری کنین

به طور کلی بیلبوردها صرفا برای دادن پیام‌هایی به مخاطبان شماست و رسانه‌ی ثانویه‌ای برای حمایت از برند شما به حساب میان، اما توانایی انجام کارهای سنگین مثل ارائه‌ی آدرس و شماره تلفن رو ندارن. خیلی خوبه که اگه می‌خواین ارتباط صمیمی‌تری با مخاطبانتون داشته باشین، از رادیو، تلویزیون و رسانه‌هایی از این قبیل استفاده کنین و بیلبوردها رو صرفا برای ارائه‌ی یک پیام کوتاه و جالب قرار بدین.

بیلبوردی سوال بر انگیز

 • هوشمند باشین اما خیلی باهوش نه

یک تبلیغ خسته کننده نادیده گرفته می‌شه و در عین حال یک تبلیغی که به درک بسیار بالایی نیاز داره بسیاری از مخاطبانشو از خودش فراری می‌ده. تبلیغات باید هوشمندانه و جذاب باشن تا بتونن مردم رو به سمت خودشون بکشونن و یک اثر ماندگار بر ذهن اونها بذارن.
به طور کلی تبلیغات باید مثل معمایی با قابلیت حل آسون باشن، چرا که شما نمی‌خواین هوش مخاطبانتون رو بسنجین و تنها جلب نظرشون مورد خواستتون هست.

بیلبوردی هوشمند

 • هر چه بیشتر بهتر

داشتن یک بیلبورد به تنهایی ارزان نیست و همچنین موثر هم نیست. هر بیلبورد و یا مکانی که برای تبلیغات در فضای باز واقع شده، دارای درجه بندی‌ای بر اساس ترافیک، میزان دید، اندازه، موقعیت و... هست. اگه حساب کنین که این امتیاز از 100 نمره باشه، بیلبوردی که زیر 50 نمره به دست بیاره موثر نیست و تنها اصراف در پول به شمار میاد، پس در انتخاب مکان‌ها و تعداد تبلیغاتتون هوشیار باشین و دقت کافی به خرج بدین.

چند بیلبورد برای تکمیل همدیگه در کنار هم

 • فقط نگو، نشون بده

در ارائه‌ی تبلیغات خودتون خلاق باشین. برای مثال سعی کنین از تصاویر 3 بعدی، رنگارنگ، قطعات متحرک و هر چیز جذاب دیگه‎‌ای که به ذهنتون می‌رسه استفاده کنین تا اینکه صرفا یک نوشته‌ی بزرگ به تابلو بزنین. تبلیغات فضای باز از جمله بیلبوردها، فرصت شما برای ارائه‌ی تصویر ذهنی خوبی از خودتون به مخاطبانتون هست پس در تهیه اون عجله و بی فکری نکنین.بیلبورد 3 بعدی

 • اندازه‌ی آرم شرکتتون رو در نظر بگیرین

اندازه‌ی آرم شما در تبلیغات بسیار مهم هست، چرا که نه باید انقدر بزرگ باشه که پیام اصلی به مخاطبانتون نرسه و نه اونقدر کوچک که اصلا کسی نتونه شرکت شما رو شناسایی کنه. در واقع باید در اندازه‌ای استاندارد باشه که به همراه پیامتون در ذهن مشتری حک شه.آرم متناسب بر روی بیلبورد

تست جالب برای بررسی بیلبوردها

در آخر که تمام نکات رو رعایت کردین و در لپ‌تاپتون یک بیلبورد طراحی کردین، وقت این می‌رسه که بفمین آیا این طراحیتون نظر کسی رو به خودش جلب می‌کنه یا نه؟ برای فهمیدن این داستان یک تست جالب وجود داره. بیلبورد طراحی شدتون رو در اندازه‌ی یک کارت شناسایی کوچک و چاپ کنین، و در ادامه اون رو در دستتون بگیرین و بازوتون رو در صاف‌ترین حالت ممکن قرار بدین. اگه تصاویر درون صفحه‌ی چاپ شدتون به خوبی واضح، گویای همه‌ چیز و همچنان جالب هست، تبریک می‌گم چون شما در طراحی یک بیلبورد خوب موفق شدین، اما اگه از هر نظری، مشکلی درش مشاهده می‌کنین بهتره دوباره تلاش و عیب رو بر طرف کنین.

بیلبورد مناسب و جذاب

کلام آخر:

همونطور که فهمیدین تبلیغات در فضای آزاد تاثیرات مفید بسیار زیادی در رونق کسب و کار شما به وجود میارن، پس ازشون دریغ نکنین، همچنین امیدوارم این مطالب براتون مفید واقع شده باشه و مورد استفادتون به خوبی قرار بگیره.