در شبکه‌های اجتماعی فعال هستین اما مخاطب خاصی ندارین؟ تازه شروع به راه اندازی یک بلاگ برای فروشگاهتون کردین و نمی‌دونین چیکار باید بکنین؟ اصلا نگران نباشین چرا که ما اینجاییم تا چندین ترفند کابردی برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به شما پبشنهاد بدیم.

سگ پر مخاطب در فضای مجازی

به عکس بالا نگاه کنین، وقتی برای یک حیوان خانگی در فضای مجازی اکانتی با مخاطبان زیاد وجود داره، نشون دهنده‌ی این هست که شبکه‌های مجازی تا چه حد در دنیا فراگیر و پر مخاطب شده، پس برای فروشی بیشتر و جلو افتاد از رقیبانتون پیشنهاد خوبیه که شما هم به این فضای پر بازدید بپیوندین.
اگه هنوز حضور پر رنگی در شبکه‌های اجتماعی نداشتین، یک فرصت عالی برای ایجاد آگاهی مردم از برند و حرفه خودتون رو از دست دادین، اما خبر خوب اینه که اصلا برای شروع این کار دیر نیست!
شما در هر جایگاهی که هستین، چه یک فروشنده ماهر، یک رئیس شرکت و یا یک فرد عادی تازه کار، اصلا اهمیتی نداره، چرا که ما در این مقاله در مورد چگونگی استفاده از فضای مجازی، ایجاد ترافیک و افزایش فروش، تکنیک‌های اثبات شده در مورد فضای مجازی و حتی نکات و ترفندهایی که خود ما باهاش به موفقیت چشمگیری رسیدیم، صحبت می‌کنیم و بهتون قول می‌دیم که با اتمام مطالعه این مقاله شما یک هدف و دانش کلی به درد بخور در این مورد دست پیدا می‌کنین. 

اصلا بازاریابی اینترنتی چی هست؟

بازاریابی اینترنتی در واقع فرآیندی هست که طی اون هر شرکت صاحب برند می‌تونه توضیحاتی راجع به محصولات و خدماتش و یا هر موضوع مربوط به کسب و کارش و قابلیت خریدشون رو در یک بلاگ قرار بده تا مخاطبان در فضای مجازی باهاش آشنا بشن و حتی استفاده کنن.
تحقیقات نشون می‌ده که وقتی از این روش به خوبی استفاده بشه، میزان فروش حداقل تا 2 برابر افزایش پیدا می‌کنه و علاوه بر اون محیطی صمیمی برای تعامل بیشتر فروشنده با مشتری به وجود میاد که به سود هر دو طرف هست.
و مهم‌ترین موضوع اینه که همه ما در مرحله اول وقتی می‌خوایم آمار شرکت، برند و یا کالایی رو دربیاریم، اون رو در اینترنت جستجو می‌کنیم، پس چه بهتر اگه شما هم در این فضا فعال باشین تا دسترسی مخاطب بهتون آسون‌تر باشه.

چرا رسانه‌های اجتماعی برای تجارت الکترونیکی مهم هستن؟

به نمودار پایین نگاه کنین. اگر چه میزان ترافیک جستجو در اینترنت کاهش یافته اما به میزان قابل توجهی رسانه‌های اجتماعی محرکی برای بازدید سایت‌ها به حساب میان. این نمودار به این معنی هست که خیلی افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی دست به خرید و فروش می‌زنن. 

نمودار میزان سرچ در مقابل فضای مجازی

تحقیقات نشون داده که در دو سال آینده 90% فروشگاه‌ها از رسانه‌های اجتماعی برای خدمت به مشتریان استفاده می‌کنن و طبق این اطلاعات، اگه در دو سال آینده شما جزو اون 10 درصد باقی مانده باشین، خطر از دست دادن مشتری براتون به وجود میاد.

نمودار بیانگر فروشگاه‌هایی که از فضای مجازی استفاده می‌کنن

جالبه بدونین که مشتریان بین 20 تا 40 بیشتر، از شرکت‌هایی با شبکه‌های اجتماعی فعال ارتباط برقرار و خرید می‌کنن. 

چگونه از شبکه‌های اجتماعی برای برای تجارت الکترونیک استفاده کنیم؟

آسون‌ترین روش برای فروش محصولات در اینترنت استفاده از وبلاگی هست که در اون کالاهاتون رو قرار بدین و به فروش برسونین.
اما رسانه‌های اجتماعی در مورد 3 چیز مفید هستن: ارتباطات، تعامل و روابط. به خاطر داشته باشین که شما می‌تونین از این رسانه‌ها برای هدایت بازدیدکنندگان به تجارتتون استفاده کنین.
تحقیقات نشون داده مشتریانی که در شبکه‎‌های اجتماعی با شرکت شما در تعامل مثبت قرار می‌گیرن، تا 3 برابر بیشتر از افرادی که حضوری از شما خرید می‌کنن، برند شما رو به دیگران توصیه می‌کنن.
آیا می‌تونین حدس بزنین که کجا نام شمارو برای دیگران بازگو و توصیه می‌کنن؟
درست حدس زدین! شبکه‌های اجتماعی
وقتی شخصی در شبکه اجتماعیش شما رو به دیگران معرفی کنه، خیلی موثرتر هست نسبت به اینکه در دفتر کارش به 4 تا از همکارانش توصیه کنه. بنابراین خیلی مهمه که در شبکه‌های اجتماعی روابطی درست و سازنده داشته باشین.
بر طبق آمار 88% مشتریان اگه شکایتشون در وبلاگتون رو بی پاسخ بذارین، دیگه از شما خرید نمی‌کنن. پس به نظرات اونها چه مثبت و چه منفی احترام بذارین. شما چجوری جواب مشتریان ناراضی رو می‌دین؟
جالبه بدونین که اگه به شکایت مشتریان به درستی پاسخ بدین، یک فرصت طلایی برای خودتون به وجود آوردین چرا که 77% مشتریان با چت آنلاین و تعامل کافی با فروشنده، رضایت بیشتری کسب و تبدیل به مشتریان وفادار می‌شن و بازدید کنندگان از نحوه تعامل دوستانه و پاسخگو بودن شما به شکایات به وجد میان.

اگه می‌خواین افراد بیشتری از سایت شما بازدید کنن باید مطمئن بشین که محتوایی که در وبلاگتون قرار می‌دین به اندازه کافی جذاب و مورد قبول باشه.
به نظر شما چه نوع محتوای بیشتر مورد نشر در فضای مجازی قرار می‌گیره؟
طبق نمودار پایین به طور چشمگیری میزان بازدید و نشر ویدیوها در فضای مجازی بالا هست و بسیاری از شرکت‌ها دست به ساخت و تولید ویدیو زدن. شما هم می‌تونین با در نظر گرفتن نموداز زیر دست به تولید محتوا بزنین.

نمودار میزان بازدید محتواهای مختلف در فضای مجازی

برخی از پرکاربرترین شبکه‌های اجتماعی رو در جدولی باهاتون به اشتراک می‌ذاریم تا به طور کامل آگاه بشین.

شبکه‌های اجتماعی
مخاطبان
کاربرد
اینستاگرام
معمولا جوانان بین 15 تا 40 سال
(کاربران زیاد)
قابلیت انتشار تصاویر و محتواهایی در قالب عکس و فیلم که برای خرید و فروش بسیار مناسب هست. به شدت داشتن اکانت تجاری برای بیزینس در اون توصیه می‌شه.
واتس آپ
تمامی سنین و اشخاص
(کاربران زیاد)
قابلیت پیام رسانی و ارتباط
برای ارتباط نزدیک‌تر با مشتریان و مشاوره به اونها بسیار به کار میاد.
تلگرام
تمامی سنین و اشخاص
(کاربران کم به علت فیلتر شدن و مهاجرت کاربران به واتس آپ)
قابلیت انتشار انواع محتوا در کانال های تلگرام و پیام رسانی به کاربران که استفاده ازش به علت فیلتر بودنش توصیه نمی‌شه.
پینترست
تمامی سنین و اشخاص
(کاربران کم به علت ناشناخته بودن)
قابلیت انتشار عکس و محتواهایی با کیفیت بالا.
استفاده ازش خیلی توصیه نمی‌شه مگر برای کارهایی مثل طراحی که به کیفیت بالای عکس نیازمنده
فیس بوک
تمامی سنین و اشخاص
(کاربران کم به علت فیلتر شدن و مهاجرت کاربران به اینستاگرام)
قابلیت انتشار عکس و فیلم.
استفاده ازش اصلا توصیه نمی‌شه چون در ایران کمتر کسی بهش مراجعه می‌کنه.
لینکد این
افراد مرتبط با بیزینس و تجارت
(کاربران کم به علت ناشناخته بودن و فضای مختص به کار و خرید و فروش)
قابلیت بازاریابی و انتشار عکس و محتواهایی مرتبط با بیزینس.
استفاده ازش توصیه می‌شه چرا که در حال رشد کاربر در ایران هست.
یوتیوب
تمامی سنین و اشخاص
(تعداد کاربران متوسط به علت فیلتر شدن)
قابلیت انتشار فیلم و ویدیوهای مختلف
استفاده ازش توصیه می‌شه چرا که مرجع خیلی از افراد به حساب میاد. به عنوان مثال برای فیلم‌های آنباکس.

به گفته‌ی سایت statcounter میزان استفاده مردم ایران از شبکه‌های اجتماعی به شرح نمودار پایین هست که اینستاگرام بیشترین سهم رو به خودش اختصاص داده.

نمودار میزان مخاطب شبکه‌های اجتماعی

اما در ادامه می‌خوایم براتون چندتا از تاکتیک‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی برای فروش بیشتر رو توضیح بدیم.

روش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

 • به طور مداوم محتواهای جذاب پست کنین
 • بررسی محصولاتتون رو در بلاگتون قرار بدین
 • محتوای خرد و کوچک در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنین
 • با مخاطبانتون یک گپ در توئیتر ایجاد کنین
 • به اشتراک گذاری پیجتون رو آسون کنین
 • در هشتگ‌های مناسب فعال باشین
 • مسابقات و سرگرمی ایجاد کنین
 • بهترین پست‌هاتون رو در بالای بلاگتون پین کنین
 • از کالاها و مطالب مرتبط استفاده کنین
 • از تبلیغات استفاده کنین
 • از فضای مجازی برای گفتن داستان موفقیتتون استفاده کنین

فضای مجازی

به طور مداوم محتواهای جذاب پست کنین

خیلی مهمه اگه برای جذب مخاطبین و افزایش بازدید بلاگتون به دو نکته توجه کنین. اول اینکه به طور مداوم تولید محتوا کنین و در بلاگتون قرار بدین تا همه متوجه فعال بودن شما بشن و دوم اینکه مطالب و محتواهایی جذاب برای مخاطبتون به وجود بیارین. سعی کنین تا محتواهای تولیدیتون در ارتباط با حرفه و کاربرانتون باشه و مطالب پرت و بی ربط انتشار ندین.
برای پیشرفت دراین قسمت خیلی خوبه اگه بلاگ خودتون رو با رقباتون مقایسه کنین و سعی کنین تا کم وکاستی‌ها رو برطرف کنین.
دو برنامه مفیدی که می‌تونم بهتون پیشنهاد بدم Hootsuite  و Buffer هست که برای شما برنامه‌ ریزی خوبی برای گذاشتن پست در صفحات مجازیتون می‌کنه و دیگه از شما تایمی برای برنامه ریزی استراترژی خاصی نمی‌گیره.

افرادی در حال گشت در فضای مجازی

بررسی محصولاتتون رو در بلاگتون قرار بدین

بررسی محصولات و استفاده از اونها در مشتری حس اعتماد زیادی ایجاد می‌کنه چرا که این گونه محتواها میزان بینش خریداران رو به کالاهای شما رو بالا می‌بره.
علاوه بر ای کار شما می‌تونین قسمتی برای نظرات مشتریان در سایتتون قرار بدین و از اونها بخواین که حتما در این نظر سنجی شرکت کنن چرا که مردم اعتماد بیشتری به نظرات مشتریان دارن.

محتوای خرد و کوچک در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنین 

اکثر افرادی که در فضای مجازی در گشت و گزارن و وقت می‌گذرونن، هم زمان در حال انجام کار دیگه‌ای هستن. برای مثال افرادی در تایم استراحت بین کاریشون و یا همزمان با رانندگی و هر کار دیگه‌ای از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنن، پس خیلی مهمه که محتواتون در قالب کوچک و به اصطلاح لقمه‌ای باشه تا در زمان کم توجه مخاطبان رو به خودش جلب کنه. به عنوان مثال تیتر7 نکته کاربردی برای داشتن بدنی سالم نه تنها بازدیدکنندگان رو جذب می‌کنه بلکه در مدت زمان کم به اونها اطلاعات مفیدی می‌ده. از این روش خیلی خوبه در فضایی مثل اینستاگرام استفاده بشه.

کار کردن با گوشی در حین رانندگی

با مخاطبانتون یک گپ در توئیتر ایجاد کنین

حضور شما به صورت زنده و پاسخگو در فضای مجازی تاثیر زیادی داره. یکی از راه‌هایی که می‌تونین با مشتری در تعامل باشین و گفت و گو کنین با استفاده از چت در توئیتر هست. شما می‌تونین هفته‌ای یکبار میزبان یک گپ در توئیتر باشین و با مخاطبانتون به صورت آنلاین گفت و گو کنین.

به اشتراک گذاری پیجتون رو آسون کنین

در پیجتون قسمتی برای به اشتراک گذاری و نشر اون قرار بدین. شما می‌تونین این کار رو با یک دکمه مشخص در بلاگتون انجام بدین تا هم مخاطبان رو به این کار ترغیب کنین و هم امکان اشتراک گذاری رو براشون آسون و بی دردسر فراهم کنین. 

گزینه شیر برای اشتراک گذاری راحت

در هشتگ‌های مناسب فعال باشین

هشتگ‌ها شما رو در دسته بندی مناسبی در فضای مجازی قرار می‌دن و امکان دسترسی به پست شما رو آسون‌تر می‌کنن. به عنوان مثال در توئیتر معمولا از 3 تا هشتگ استفاده می‌شه که سبب تعامل بهتر شما با مخاطبانتون هست، در اینستاگرام هر اندازه هشتگ که دوست داشته باشین استفاده می‌شه، که سبب قرارگیری پستتون در فضای درست و دسترسی راحت‌تر بهش می‌شه و در کانال‌های تلگرام هشتگ، پست شمارو در دسته بندی مورد نظر خودتون قرار می‌ده.

هشنگ

مسابقات و سرگرمی ایجاد کنین

با ایجاد سرگرمی و تشویق مخاطبانتون به شرکت در اونها نه تنها یک فضای دوستانه ایجاد کردین بلکه افراد زیادی رو به سمت خودتون جذب می‌کنین. به عنوان مثال می‌تونین پازلی در وبلاگتون قرار بدین و وعده تخفیف به قید قرعه به کسانی که اون رو حل کنن بدین.

بهترین پست‌هاتون رو در بالای بلاگتون پین کنین

باید به سرعت کسانی که وارد بلاگتون می‌شن رو از محصولات و خدمات خوبتون آگاه کنین پس بهترین محصولات و محتواهاتون رو در بالای پبجتون قرار بدین تا در مدت زمان کوتاهی بازدیدکنندگان رو جذب کنین.

از کالاها و مطالب مرتبط استفاده کنین

خیلی خوبه اگه بتونین نیازهای مشتری رو حدس و در کنار یکدیگر قرار بدین. با این کار مخاطب حس می‌کنه که شما به خوبی اون رو درک کردین و قصد دارین تا به راحتی نیازشو برطرف کنین. به عنوان مثال اگه شخصی در سایت شما گوشی سرچ می‌کنه می‌تونین لوازم جانبی از قبیل هندزفری، قاب گوشی به عنوان پیشنهاد برای وی قرار بدین.

از تبلیغات استفاده کنین

ممکنه استفاده از تبلیغات برای شما کمی پر هزینه به نظر بیاد اما در نظر داشته باشین که اگه افراد زیادی با شما و محصولاتتون آشنایی ندارن فرصت خوبیه تا هر چه زودتر اونها رو آشنا کنین و مشتریانتون رو افزایش بدین.

به دنبال اینفلوئنسرها و یا افراد تاثیر گذار باشین

نکته حائز اهمیت اینجاست که نظر بسیاری از افراد تاثیر گذار در اجتماع از اهمیت بالایی برخورداره و مردم اعتقاد زیادی به اونها دارن، پس اگه بتونین اینفلوئنسری متناسب با حرفه تون پیدا کنین، می‌تونین با پرداخت هزینه تبلیغی در پیجش ارائه بدین. اینفلوئنسرها معمولا یا هزینه‌ای در قبال تبلیغات دریافت می‌کنن و یا کالایی رو به صورت رایگان ازتون می‌گیرن که این موضوع بستگی به قراردادتون داره.

از فضای مجازی برای گفتن داستان موفقیتتون استفاده کنین

همه انسان‌ها از جمله مشتریان، خوندن داستان موفقیت و پیشرفت دیگران رو دوست دارن. آقای لورن گوردون متخصص بازاریابی محتوا در یکی از مصاحبه‌هاش به نکته خوبی اشاره کرد و گفت: هرگز فراموش نکنین که هر انسانی بر اساس احساس تصمیم می‌گیره و بر اساس منطق اون تصمیم رو توجیه می‌کنه. این به این معنی هست که اگه می‌خواین با رقباتون یک تمایز داشته باشین و در دل مشریانتون جایی بگیرین، سعی کنین تا از محتواهای جذاب از قبیل داستان شکل گیری شرکت و برندتون استفاده کنین و با ایجاد ارتباط عمیق و اعتماد، وفاداری مشتریانتون رو به دست بیارین. انسان‌ها به سمت داستان‌هایی که ‌می‌تونن با اونها ارتباط برقرار کنن کشیده می‌شن و با این ایده به سمت برند و مارک شما جذب می‌شن.

جستجو در اینترنت

تایم و فضای مناسب کاربرانتون رو به درستی انتخاب کنین

یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در استفاده از فضای مجازی اینه که بفمین مشتری‌ها و مخاطبانتون چه زمانی رو و در کجا سپری می‌کنن. در واقع باید یک دید کلی از مخاطبنتون داشته باشین که به عنوان مثال 5 شنبه و جمعه‌ها بیشتر در فضای مجازی حضور دارن و بیشتر در اینستاگرام فعال هستن. با دونستن این اطلاعات به هدفتون نزدیک‌تر می‌شین و در زمان‌ها و فضایی که اونها بیشتر فعال هستن، شما هم فعالیت می‌کنین.

شبکه‌های مجازی مختلف

چجوری با استفاده از شبکه‌های اجتماعی کسب درآمد کنیم؟

عنوان بالا سوالی هست که ممکنه ذهن خیلی از شماها رو درگیر خودش کنه اما روش‌های خوب و ساده‌ای داره که هر کسی می‌تونه ازشون نهایت استفاده رو ببره. ما برای راحتی شما در انجام کار لیستی از کارهای لازم برای کسب درآمد در پیج اینستاگرام رو ذکر کردیم که می‌تونین ازشون استفاده کنین.

 •  مطمئن شوید که بایو اینستاگرامتون گویای همه چیز هست

برای جذب کاربران اینستاگرام به پیجتون باید بایوتون گویای همه‌چیز باشه چرا که با ورود هر کس به پیج شما اولین چیزی که به چشمش می‌خوره، بالای تمامی پست‌ها و استوری‌ها یعنی بایو هست.
موارد زیر رو در بایوتون رعایت کنین تا پیج کامل و بی نقصی داشته باشین:

 • به بازدیدکنندگان علت وجود اهمیت مطالب و محتوای پیجتون رو توضیح بدین
 • توضیح کاملی راجع به اینکه چه کسانی هستین و چه می‌کنین بدین
 • از قرار دادن عکس‌های باکیفیت اطمینان حاصل کنین
 • لینکی برای ارجاع بازدیدکنندگان به سایت فروشتون قرار بدین

بایو اینستاگرام

 • مخاطبانتون رو از پروموشن‌ و تبلیغاتتون با خبر کنین

با گذاشتن استوری و خبردار کردن فالوورهاتون، می‌تونین افراد زیادی رو جذب به خرید محصولاتتون بکنین

 • امکان خرید در اینستاگرام رو فعال کنین

دغدغه بسیاری از افراد عدم توانایی اونها به خرید محصولات شما در اینستاگرام هست. شما می‌تونین با ایجاد لینک و برچسبی در استوری و پست‌های اینستاگرامتون مسیر خرید مشتریان رو راحت‌تر کنین و به اونها امکان دسترسی سریع‌ به سایت فروشتون رو بدین.

امکان خرید در اینستاگرام

 • با گذاشتن پست و استوری، برند و راه موفقیتتون رو ذکر کنین

مردم با شناخت و آشنایی بیشتر با نام و برند شما، حس اعتماد و اطمینان بیشتری می‌کنن. اونها دوست دارن تا تجربیات و موفقیت‌های شما رو بدونن و به این ترتیب رغبت بیشتری برای خرید پیدا می‌کنن.

 • بر اساس داده‌های مشتریان به دغدغه‌های اونها پی ببرین

در استوری اینستاگرام قالبی برای نظر سنجی و گرفتن نظرات کاربران با عنوان Ask me question وجود داره. شما می‌تونین در این قسمت از فالوورهاتون راجع به سوالات و مشکلاتشون درباره محصولات و خدماتتون سوال کنین و هم به اونها پاسخگو باشین و هم با جمع آوری اطلاعات به خدماتتون بهبود ببخشین.
به عنوان مثال دانشجویانی درباره خرید لپ‌تاپ سوال دارن و نمی‌دونن کدوم مدل رو تهیه کنن، که شما با گذاشتن پستی در این باره به یک منبع تبدیل می‌شین و مردم نه تنها از اطلاعات مفیدتون استفاده می‌کنن، بلکه به سایت شما به چشم یک سایت مفید و کاربردی نگاه می‌کنن.

 • پکیج‌های ویژه تهیه کنین

یکی دیگه از فضاهای مناسب برای تبلیغات برخی کالای جوانانه پسند، در اینستاگرام هست که بازدیدکنندگان جوان زیادی داره. شما می‌تونین در این فضا پیشئهادهای جذاب زیادی برای جوانان از جمله دانشجویان بدین به عنوان مثال یک پک ویژه دانشجویان شامل لپ‌تاپ، گوشی، هدفون و فلش با قیمتی مناسب.

 • با اینفلوئنسرهای معروف همکاری کنین

در اینستا می‌تونین با افراد زیادی معامله و تبادل کنین به این صورت که همزمان شما و طرفتون با هم پیج همدیگه رو به فالوورهاتون توصیه و پیشنهاد بدین و به این صورت هر دو سود کنین. راه دیگه‌ای که وجود داره اینه که با پرداخت هزینه به افرادی با فالوور بالا و یا اینفلوئنسر، در پیجشون تبلیغات بذارین و مردم رو از کسب و کارتون آگاه کنین.
به عنوان مثال اگه کالاهای گیمینگ به فروش می‌رسونین می‌تونین با یک گیمر معروف هماهنگ کنین تا تبلیغ کالاهای شما رو بکنه و یا از اون‌ها به طور رایگان استفاده کنه و یدیویی تبلیغاتی تهیه کنه.

اینفلوئنسرهای گیمینگ

 • در کامنت‌ها فعالیت کنین

کامنت مارکتینگ یکی از راهکارهای پر کاربرد درآمدزایی در اینستاگرام هست. خیلی از افراد اصلا به کامنت‌های پیجشون اهمیت نمی‌دن و شما با پاسخگویی کامل به تک تک اونها می‌تونین تمایز خودتون رو با بقیه نشون بدین. فواید جواب دادن به کامنت‌های دیگران زیاد هست که از جمله‌ی اون‌ها آشنایی مردم با پیج شما، شناسایی سوالات متداول و به وجود اومدن تعامل و حس صمیمی هست.نظر و کامنت مخاطبان

 • پست‌هایی با کمک کاربران تهیه کنین

برای جلب نظر فالوورها و ترغیب اونها به فعالیت در پیجتون می‌تونین پست‌هایی با کمک اونها تهیه کنین. به عنوان مثال یکی از روش‌هایی که پاسخ مثبت هم داده بود، این بود که در پستی از مخاطبان راجع به بهترین لپ‌تاپ برای کارهای گرافیکی پرس و جو کردیم و عده‌ای در کامنت پاسخ دادن، سپس در پست بعدی از کامنت‌های اون‌ها اسکرین شات گذاشتیم و نوشتیم به نظر خانوم فلان، لپ‌تاپ فالان به این دلایل گزینه مناسبی هست، پس کاربران با دیدن این ری اکشن در پست بعدی مشارکت بیشتری کردن و تشویق شدن.

 • نرخ تعامل رو افزایش بدین

اینستاگرام محل مناسبی برای گفت و گو با مشتریان و مخاطبانتون هست پس از هر راهی که می‌شه،چه دایرکت و چه در کامنت با اون‌ها ارتباط برقرار کنین.

در آخر:

در دنیای امروز فضای مجازی بخش عظیمی از زندگی مردم رو به خودش اشغال کرده، که این یک فرصت عالی برای شماست تا نام و برند تجاریتون رو گسترش بدین، به فروش بپردازین و مشتری‌های وفاداری پیدا کنین. ما هم اکنون با شما برخی از مهم‌ترین کلیدهای موفقیت در این راه رو به اشتراک گذاشتیم، پس همین حالا دست به کار بشین و اون ها رو به کار ببرین. همچنین اگه نظرات و روش‌های بهتری سراغ دارین با ما در بخش نظرات به اشتراک بذارین.