راه اندازی شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کار، کار سختی به نظر نمیاد ولی اجرای برنامه‌های استراتژیک برای کاربران شبکه مجازی، ممکنه کمی سخت باشه. شما در هر قسمت از محتوای به کار رفته، باید از ایده‌هایی مفید و موثر استفاده کنین تا مخاطبانتون همواره به دنبال کردن شما اشتیاق داشته باشن و به سمت خرید و استفاده از خدماتتون جذب بشن. استفاده از تنها یک روش برای گردوندن شبکه‌های اجتماعی از قبیل اینستا، توئیتر و... باعث به وجود اومدن بی حوصلگی و خستگی مخاطبان می‌شه. دقیقا به همین دلیل هست که ما این مقاله رو تهیه کردیم تا شما رو با بهترین ایده‌ها برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی فروشگاهتون آشنا کنیم. 

شبکه های اجتماعی

19 ایده برای زنده نگه داشتن برند شما در شبکه‌های اجتماعی 

1. زنجیره‌ای از پست‌ها به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه ایجاد کنین

آیا دوست دارین کاربران فعالیت شما رو در شبکه‌های اجتماعی بیشتر از یک پست تصادفی احساس کنن؟ زنجیره‌ای از پست‌ها درست کنین و به طور متناوب با کاربرانتون در تعامل باشین. با ارائه پست‌هایی مرتبط از قبیل فیلم‌هایی ادامه دار، می‌تونین در بین مخاطبانتون این عادت رو به وجود بیارین که هر چند وقت یکبار منتظر ادامه‌ی پست‌های شما باشن. به عنوان مثال در اینستاگرام یک مجموعه داستان به نام گوشی من شروع کنین و هر دوشنبه، محتوایی مربوط به اون رو منتشر کنین. این برنامه‌ی منظم سبب اشتیاق بیشتر مخاطبان برای ادامه‌ی دنبال کردن شبکه اجتماعی فروشگاه شما می‌شه.

2. مسابقه‌ای در شبکه‌های اجتماعیتون برپا کنین

مردم هیچ وقت نمی‌تونن در برابر قدرت "رایگان" دووم بیارن. اجرای مسابقه یکی از تاثیر گذارترین ایده‌های رسانه‌های اجتماعی برای تعامل و جذب کاربران هست. طبق داده‌های به دست اومده، 91 درصد پست‌هایی که بالای 1000 لایک رو در اینستا دریافت می‌کنن، مربوط به مسابقه‌ای هستن. برای همینه که پیج‌هایی که از مسابقات به طور عمده بهره می‌برن تا 70 درصد سریع‌تر از پیج‌هایی که مسابقه برگزار نمی‌کنن، بیشتر رشد می‌کنن. شما برای ایجاد مسابقه به خدمات و کارهای پر دردسری نیاز ندارین و تنها کافیه نکات پایین رو اجرا کنین.

مسابقه‌ای در شبکه‌های اجتماعی

  • کالا یا خدمتی برای جایزه دادن داشته باشین

برای دادن جایزه لازم نیست تنها چیزی مرتبط با برندتون ارائه کنین. به طور آزادانه فکر کنین و جایزه‌ای در نظر بگیرین که مردم رو به شرکت در مسابقتون مشتاق کنه.

  • شرایط و ضوابط برای مسابقه تعیین کنین

برای شرکت و نحوه‌ی اجرای مسابقتون شرایطی در نظر بگیرین. با این کار نه تنها مردم اعتماد بیشتری به شما می‌کنن و از جعلی نبودن مسابقتون مطمئن می‌شن، بلکه امکان تقلب نیز به حداقل مقدارش می‌رسه.

  • یک راه برای برقراری تماس در پیجتون قرار بدین

حتما در قسمت ضوابط شماره تماس و یا ایمیلی برای برای سوالات و نگرانی‌های مخاطبانتون قرار بدین. اما اگه از هجوم کاربران و عدم توانایی به پاسخ دادن تمامی اونها می‌ترسین، می‌تونین در قسمت کامنت بهشون پاسخ بدین.

  • یک راه خلاقانه و سودمند به کار ببرین

برای اجرای مسابقاتتون از خلاقیتتون به نحوی استفاده کنین که برای شما سود فراوانی داشته باشه. به عنوان مثال برخی پیج‌ها مسابقاتی مبنی بر بیشترین تعداد منشن و تگ کردن افراد مختلف به وجود میارن. به این نوع مسابقه نه تنها تعامل پیجتون بالاتر می‌ره، بلکه افراد بیشتری با شما و کسب و کارتون آشنا می‌شن.

3. میزبان افراد معروف و موفق در حوزه کاریتون باشین

افراد بسیار زیادی از شنیدن داستان‌های مربوط به افراد موفق و راه روش رسیدن اونها به موفقیت لذت می‌برن. بنابراین شما می‌تونین با دعوت افراد موفق و برگزار کردن لایو و یا جلسات آنلاین، کاربران پیجتون رو راضی نگه دارین.

4. حساب‌ شبکه‌های اجتماعیتون رو به افراد مختلف بسپرین

شما می‌تونین از افراد موفق در حوزه کاریتون درخواست کنین تا پیج شما رو برای مدتی به دستشون بگیرن. با این کار هم تنوع بالایی در پست‌ها به وجود میاد و هم ایده‌های جدید و موثری از افراد مختلفی می‌تونین دریافت کنین. به عنوان مثال سایت Food Republic هر چند وقت یکبار پیجش رو به آشپزهای مختلفی از سراسر دنیا می‌سپاره و از کمک اونها بهره می‌گیره تا محتواهای جدید و تازه‌ای به وجود بیاره.

5. از اشتراک گذاری، ریتوئیت و بازنشر پست دیگران استفاده کنین

در پیج فروشگاهتون تنها لازم نیست همه مطالب مرتبط با شما باشه. شما می‌تونین از مطالب و محتوای مفید دیگر همکاران در زمینه کاریتون استفاده کنین. با این کار نه تنها مخاطبانتون رو از دست نمی‌دین، بلکه نشون دادین تنها در حیطه کاری مربوط به خودتون مشغول نیستین و در صنعت نیز دستی دارین.

اشتراک گذاری، ریتوئیت و بازنشر پست

6. کلیپ‌های ویدیویی کوتاه برای شبکه اجتماعیتون تولید کنین

بازاریابی محتوای ویدیویی برای برندهای مدرن به یک امر ضروری تبدیل شده. متاسفانه بسیاری افراد سرمایه گذاری در بخش ویدیو رو بسیار پیچیده یا دور از دسترس می‌دونن. اما شما می‌تونین با کمترین امکانات و به سادگی شروع به ساختن کلیپ‌های کوتاه و خلاقانه‌ای کنین. بازده کلیپ‌های اینستاگرام و توئیتر بسیار بالاست و برای همین توصیه می‌شه حتما برای ساختش کمی وقت بگذارین و دریغ نکنین.

7. با برندهای دیگر در شبکه‌های اجتماعی همکاری کنین

بازاریابی مشترک یک موقعیت برد برد هست. با این کار هر شرکت در معرض مخاطبین شرکت دیگه هم قرار می‌گیره. به دنبال برندهایی برای همکاری باشین که رقیبتون نیستن، اما هدف مشابهی با شما رو دنبال می‌کنن.

8. پست‌های آموزشی تهیه کنین

شاید اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی مکانی برای آموزش نباشه ولی شما با گذاشتن پست‌هایی آموزشی برای نحوه استفاده و دستورالعمل‌ها به صورت هفتگی، می‌تونین برای مخاطبانتون مفید باشین و گره گشای برخی مشکلاتشون بشین.

پست‌های آموزشی

9. لایو و برنامه‌ای زنده برگزار کنین

مردم 3 برابر بیشتر علاقه به دیدن فیلم‌های زنده تا ضبط شده دارن. در لایو نه تنها تعامل با مخاطبان بیشتر صورت می‌گیره بلکه امکان پاسخگویی به سوالات بیشتر هست و از جذابیت بیشتری نیز برخورداره. پس خیلی خوبه اگه هر چند وقت یکبار جلسه‌هایی به صورت لایو برگزار کنین تا بتونین به طور مستقیم با مخاطبان و دقدقه‌هاشون در ارتباط باشین.

10. با قدردانی، توجه مشتریان رو به خودتون جلب کنین

چه کاری بهتر از اینکه به مشتریانتون نشون بدین از اونها قدردانی می‌کنین؟ به عنوان مثال شما می‌تونین هر هفته یک مشتری وفادار هفته داشته باشین و با معرفیش در پیجتون بهش جایزه و چیزی برای قدردانی هدیه بدین. با این کار نه تنها مشتری مداری شما ثابت می‌شه بلکه هر چه تعداد مشتریان وفادارتون بالاتر بره، احتمال معرفی شما به دیگران و افزایش فروشتون نیز بالاتر می‌ره.

قدردانی از مشتریان

11. در پیج کسب و کارتون مصاحبه انجام بدین

رسانه‌های اجتماعی انجام هر کاری از جمله مصاحبه‌ها رو به شدت آسون کرده. شما از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌تونین چه با افراد تاثیر گذار و چه افرادی که حرفی برای گفتن دارن مصاحبه انجام بدین و سرگرمی‌ای از این طریق به وجود بیارین.

12. پست‌های طنز و meme ایجاد کنین 

استفاده از شوخ طبعی در ایجاد رابطه بهتر شما با مخاطبانتون بسیار تاثیر گذار هست. در بسیاری از برندها استفاده از شوخ طبعی توصیه می‌شه اما برخی کسب و کارها از مخاطبانی جدی و رسمی برخوردارن که بهتره دست به ساختن محتوای طنز نزنن.

13. از مباحث پر طرفدار برای ساخت پست استفاده کنین

برخی اوقات بهترین ایده‌ها برای شبکه‌های اجتماعی زمانی به ذهنتون می‌رسه که کمترین انتظار رو دارین. موضوعات پر طرفدار در اینستا و توئیتر بسیار پر رنگ و به سادگی قابل تشخیص هستن. نکته اینجاست که تا زمانی که موضوعی پر طرفدار هست دست به کار بشین و محتواتون رو عرضه کنین. به عنوان مثال شرکت OREO سال‌ها قبل زمانی که برق به طور گشترده رفته بود با انتشار این پست، توجه افراد زیادی رو به خودش جلب کرد.

از مباحث پر طرفدار برای ساخت پست استفاده کنین

14. از دنبال کننده‌هاتون بخواین که دوستانشون رو تگ کنن

تگ کردن فردی در زیر پست‌ها کار بسیار آسونی هست، اما با همین کار آسون تعداد زیادی از مردم با پیج شما آشنا و ترغیب به فالو کردن می‌شن. در زیر پست‌هایی که فکر می‌کنین حاوی مطالب با ارزش و مهمی هست از مشتریانتون بخواین تا دوستان و نزدیکانشون رو تگ کنن تا هم به شما کمک کرده باشن و هم آشنایانشون از مطالب مفبد بهره مند بشن.

15. یک معامله‌ی منحصر به فرد اجتماعی اجرا کنین

اگر چه برندها نباید با استفاده از پیشنهادات و معاملات به دنبال مشتریانشون بیفتن اما ایده‌های شبکه‌های اجتماعی می‌تونه به شما کمک کنه تا با استفاده از اونها بازده بالای سرمایه مالی کسب کنین. شما می‌تونین با قرار دادن کوپن و کدهای تخفیف در پیجتون، مردم رو ترغیب به فالو کردن و مشتاق به دیدن پست‌هاتون کنین.

کوپن تخفیف

16. از مخاطبانتون در شبکه‌های مجازی نظر سنجی کنین

یکی از مهم‌ترین عوامل اهمیت شبکه‌های اجتماعی، امکان تعامل و نظر سنجی هست. مردم دوست دارن نظراتشون راجع به چیزهایی که استفاده کردن به اشتراک بذارن و مخاطبان دیگه نیز دوست دارن نظرات رو مطالعه کنن تا خریدی با آگاهی کامل داشته باشن.

 از مخاطبانتون در شبکه‌های مجازی نظر سنجی کنین

17. به دنبال کنندگان و مخاطبانتون پاسخ بدین

به پیام‌ها و نظرات مخاطبانتون اهمیت بدین و پاسخگوی اونها باشین. وقت شما بسیار با ارزش هست و قرار دادن این وقت برای کسی نشونه‌ی اهمیت بالای شما به اونها هست. چه پیام‌هایی که برای تعریف و تمجید از شما هستن، چه پیام‌های نگرانی مشتری، چه پیام اعتراض و حتی پیامی که مخاطب به شما سلام کرده، باید پاسخ داده بشه. در عصری که مشتری مداری حرف اول رو می‌زنه شما نمی‌تونین به فالوورهاتون بی اهمیت باشین.

به دنبال کنندگان و مخاطبانتون پاسخ بدین

18. از پشت صحنه کسب و کارتون عکس و فیلم تهیه کنین

از کارمندان در حین کار و مراحل و پروسه‌ی کاریتون برای ارائه کالاها و خدمات به مشتری محتوایی تهیه کنین. مردم خیلی دوست دارن بدونن در پس هر کسب و کاری چه می‌گذره. همچنین با ارائه این تصاویر و فیلم‌ها مخاطبان رو متوجه سختی کار و زحمتی که می‌کشین می‌کنین و به طبع اونها بیشتر قدر شما رو می‌دونن.

 از پشت صحنه کسب و کارتون عکس و فیلم تهیه کنین

19. نقاط عطف و رویدادهای مهم شرکتتون رو با مخاطبان به اشتراک بذارین

مقاله شرکتتون در یک نشریه مهم چاپ شده؟ سود شرکتتون به میزان زیادی رسیده؟ مکان فروشگاهتون به جای بهتری منتقل شده؟ پس فالوورهاتون رو در جریان بذارین. با اشتراک گذاشتن این لحظات مهم با کاربرانتون ضمن نشون دادن رشد برندتون، جنبه‌ی انسانی شما و شرکتتون بالا می‌ره.موفقیت شرکت در عرصه ای

کدوم ایده‌های شبکه اجتماعی نظر شما رو به خودش جلب می‌کنه؟

اگه از ارسال مطالب و محتواهای قدیمی خسته شدین، چرا از ایده‌های جدید استفاده نمی‌کنین؟ برندها هرگز نباید حس کنن که مجبورن به یک نوع محتوای خاص پایبند باشن. شما می‌تونین با استفاده از ایده‌های بالا رشد چشمگیری در شبکه‌های اجتماعی داشته باشین. برخی ایده‌ها نیز تناسب بیشتری با کسب و کار و مخاطبان شما دارن، پس بهتره اونها رو انتخاب کنین و به کار ببرین.