یکی از روش‌های کاربردی در تبلیغات، استفاده از SMS هست. شاید فکر کنین که امروزه کمتر کسی SMS های دریافتیشو چک می‌کنه، اما با این وجود SMS مارکتینگ هنوز هم پتانسیل خوبی برای جذب افراد داره. اگه دارای کسب و کاری هستین و می‌خواین مطمئن بشین که مخاطبان و مشتریانتون از فاکتورها، تبلیغات و خبرنامه‌های شما مطلع می‌شن، استفاده از SMS یک روش عالی هست. در ادامه به صفر تا صد این استراتژی به همراه مزایا، معایب و نحوه کاربردش پرداختیم تا در انتهای مقاله شما با دانشی کافی بتونین شروع به استفاده از SMS مارکتینگ بکنین.

SMS مارکتینگ چیست؟

بازاریابی پیامکی یا SMS مارکتینگ یکی از روش‌های بازاریابی از طریق ارسال پیامک به گوشی مخاطبان هست. به فرستادن هرگونه پیام‌های تبلیغاتی در قالب SMS به تلفن همراه مشتریان، برای اطلاع رسانی از تخفیفات، پروموشن‌ها، رویدادها و... اس ام اس مارکتینگ می‌گن.
به طور کلی اگه می‌خواین به مشتریان زیادی دست پیدا کنین، نمی‌تونین منتظر بشینین تا اونها به شما مراجعه کنن، بلکه برخی اوقات شما باید پیش قدم بشین.
با افزایش وابستگی مردم به موبایل‌هاشون، پیامک‌ها مستقیم‌ترین راه تماس هستن و این امر باعث شده تا بازاریابی از طریق پیامک (در صورت استفاده درست) به یکی از موثرترین روش‌های جذب مشتری تبدیل بشه. 

SMS مارکتینگ

چرا SMS مارکتینگ موثر هست؟

پیامک‌‌ها به دلایل مختلفی یکی از موثرترین کانال‌های بازاریابی هستن که در ادامه به اونها اشاره می‌کنیم.

 • فراگیر شدن تلفن‌های همراه:

در حدود 81 درصد افراد بزرگسال از گوشی برخوردارن، پس پیامک یکی از بهترین راه‌ها برای دسترسی به جامعه بزرگی از مخاطبان هست.

استفاده از تلفن همراه توسط عده زیادی

 • مکمل ایمیل مارکتینگ:

اگرچه SMS و ایمیل مارکتینگ در اجرای استراتژی شباهت‌های زیادی با هم دارن، اما به نوعی مکمل هم هستن. به این صورت که شما می‌تونین از پیام کوتاه برای ارسال پیام‌های فوری و تبلیغاتی استفاده کنین و در ایمیل محتوایی طولانی‌تر و کامل ارائه بدین.

 • نرخ تعامل بالا:

90 درصد پیامک‌ها به محض ارسال در 3 دقیقه خوانده می‌شن که این باعث می‌شه پیامک در ارائه اطلاعات مفید و مهم با موفقیت بالایی رو به رو بشه.

 • گزینه‌ای عالی برای بازارهای نوظهور:

اگه شما در کشورهایی زندگی می‌کنین که داده‌ها گران هست و WiFi در کمترجایی پیدا می‌شه، استفاده از SMS راه بهتری برای برقراری ارتباط هست.

آمارهای مربوط به SMS مارکتینگ

حالا که درباره‌ی SMS مارکتینگ بیشتر فهمیدیم وقتش هست تا با آمارهای مربوط بهش روبه‌رو بشیم و به اهمیتش پی ببریم.

 • 95درصد پیامک‌ها در 5 دقیقه اول خوانده می‌شن.
 • 70 درصد مردم دوست دارن پیام‌های مربوط به مشاغل و فروشگاه‌های مورد علاقشون بهشون ارسال بشه.
 • هر انسان به طور متوسط در حدود 150 بار به گوشی موبایلش نگاه می‌کنه.
 • 22 درصد از پیامک‌های با ارزش، به دوستان و آشنایان انتقال داده می‌شه.

فردی در حال چک کردن SMS

مزایای SMS مارکتینگ چیست؟

در استفاده از این استراتژی مزایای مختلفی وجود داره که بسته به صنعت و نوع تجارت شما متفاوت هست، اما در اینجا ما به برخی از رایج‌ترین مزایای SMS مارکتینگ که توسط بازاریابان و صاحبان مشاغل به دست اومده، اشاره می‌کنیم.

 • افزایش ترافیک بازار به سمت شما
 • افزایش میزان فروش و مشتری
 • ایجاد مشتریان جدید، ضمن وفادار شدن مشتریان قبلی با ارائه تخفیفات و پروموشن‌ها
 • تعامل بهتر با مشتریان
 • عدم ایجاد حس فراموش شدن در مشتری به علت دوربودن از بازار
 • سهولت ارتباط‌های درونی شرکت

SMS مارکتینگ برای چه کارهایی استفاده می‌شه؟

پیامک‌هارو می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد و ما موارد متداول رو برای شما به اشتراک می‌ذاریم، تا ایده‌های بهتری بگیرین.

 • پروموشن‌های کوتاه مدت برای تجارت الکترونیک

پروموشن‌ها و تبلیغات راهی عالی برای سوق دادن افراد زیادی به فروشگاه و یا وب سایت شما هست. اگه در حال ایجاد پروموشن‌ها و تبلیغات هستین، بدیهی هست که دوست دارین افراد بیشتری ازشون مطلع بشن و در مورد اون بشنون. پیامک یک راه عالی برای برقراری ارتباط فوری با مشتریان هست تا اونها رو در کمترین زمان در جریان کارهاتون بذارین.
(برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به پروموشن‌ها و بهترین و موثرترین راه‌هاش بر روی لینک پروموشن کلیک کنین.) 

 • به روزرسانی‌های فوری درباره‌ی رویدادها و سفارشات مشتریان

در فرآیند تجارت و خرید و فروش، ممکنه اتفاقات غیر منتظره زیادی رخ بده که نیاز باشه مشتریان ازش با خبر بشن. به عنوان مثال اتمام موجودی کالایی، وضعیت سفارش کالایی و... که تمامی اینها با استفاده از پیامک قابل اطلاع رسانی به سرعت هستن.

 • یادآوری قرارهای ملاقات

زمانی که با کسی قرار ملاقات دارین، امکان فراموشی زمان و محل دقیق قرار وجود داره. شما می‌تونین با استفاده از پیامی ساده قرارتون رو یادآوری کنین و از به وجود اومدن احتمال فراموشی جلوگیری کنین. با این کار نه تنها از ضرر احتمالی پیشگیری کردین بلکه میزان اهمیتتون به مشتری رو به اثبات رسوندین.

 • هشدارهای داخلی

اگر تعداد زیادی کارمند دارین، برقراری ارتباط برای گفتن پیام مهمی مثل تعطیلی دفتر، به روز رسانی اضطراری و... به طور هم زمان دشوار هست. استفاده از شبکه‌های مجازی یکی از راه‌های ارتباطی هست که ممکنه با خاموش بودن اینترنت کارمندانتون با شکست مواجه بشه، پس بهترین و مطمئن‌ترین راه اسفاده از SMS هست که فوری به دست همه می‌رسه و تمامی افراد رو مطلع می‌کنه.

چه کسانی می‌تونن از مزایای SMS مارکتینگ استفاده کنن؟

پیامک‌ها صرف نظر از نوع تجارت شما می‌تونن علاوه بر بازاریابی در موارد مختلفی به شما کمک کنن. اما مشاغل خاصی وجود دارن که بدون استفاده از SMS نمی‌تونن کارشون رو به خوبی انجام بدن مانند:

 • فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی: 

چه درحال ارسال پیام‌های تبلیغاتی باشین و چه تایید سفارش و ارسال اون، به پیامک نیاز پیدا می‎کنین.

استفاده از SMS مارکتینگ برای تجارت الکترونیکی

 • شرکت‌های مسافرتی:

پیامک برای شرکت‌های مسافرتی ضروری هست، چراکه مشتریان به اطلاعات پرواز و محل اقامتشون بدون درنگ نیاز دارن. این اطلاعات می‌تونه شامل به روزرسانی‌های زمان پرواز، تغییر گیت پرواز، لغو سفر و هشدارهای هواشناسی باشه.

دریافت پیام از شرکت های مسافرتی

 • مشاغل خدماتی که به قرار ملاقات نیاز دارن:

با ارسال پیامکی برای یادآوری به مشتریانتون، اطمینان حاصل کنین که قرار ملاقاتی رو از دست نمی‌دین. این کار باعث صرفه جویی در زمان و هزینه اتلافی شما می‌شه.

 • سازمان های بزرگ با تعداد بالای کارمندان:

ارتباط داخلی در هر سازمانی مهم هست اما برقراری ارتباط با تعداد زیادی از کارمندان کار دشواری هست. که پیام کوتاه این مشکل رو به سادگی حل کرده.

قوانین و بهترین روش‌های بازاریابی پیامکی چیست؟

 • از رضایت مشتریان برای دریافت اس ام اس اطمینان حاصل کنین

از اینکه مخاطباتون راضی هستن که پیامک دریافت کنن مطمئن بشین و قبل از ارسال پیام‌ها ازشون اجازه بگیرین. با داشتن رضایت اونها نه تنها کاری اضافه انجام نمی‌دین، بلکه به نظر مخاطبانتون احترام گذاشتین و این قدم بزرگی هست.

 • مراقب زمان ارسال پیام‌هاتون باشین

برخلاف ایمیل که تنها چند بار در روز چک می‌شه، اکثر پیامک‌ها به محض ارسال چک می‌شن. تصور کنین پیامی تبلیغاتی در ساعت 2 صبح روز پنج شنبه برای شما ارسال بشه، چه حسی پیدا می‌کنین؟ از اونجایی که شما قصد ایجاد مزاحمت برای مخاطبنتون ندارین پس بهتره در ساعاتی فعالیت کنین که بیشترین بازدهی رو داشته باشه.

دریافت SMS در زمان نامناسب

 • نام شرکتتون رو در پیام ارسال کنین

اکثر طراحان پیامک‌های تبلیغاتی سعی می‌کنن تا پیام‌هایی مختصر و مفید بنویسن و گاهی فراموش می‌کنن نام شرکت رو ذکر کنن. شما که دوست ندارین مخاطبان بعد از ترغیب شدن به استفاده از محصولاتتون گیج بشن و ندونن از کجا خرید کنن. پس حتما در SMSهاتون نام شرکت و برند رو ذکر کنین.

ذکر نام شرکت در پیامک

 • از SMS برای تکمیل فرآیند دیجیتال مارکتینگتون استفاده کنین

یکی از ویژگی‌های دیجیتال مارکتینگ این هست که در اون کانال‌های زیادی برای ایجاد تعامل و ارتباط با مشتری وجود داره. تمامی این کانال‌ها نیز به هم پیوستن و یک سیستم ارتباطی بازاریابی ایجام می‌کنن و با استفاده از اون‌ها، تجارت قادر به ارتباط با مشتری و در نتیجه پیشرفت می‎‌شه.
SMS و ایمیل مارکتینگ دو راه ارتباطی مکمل هم هستن. به این صورت که شما از طریق پیامک می‌تونین پیام‌هایی کوتاه برای ارتباط با مشتری و از طریق ایمیل پیام‌هایی با توضیحات دقیق‌تر و تکمیل کننده ارسال کنین.
(برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به یکی از بهترین راه‌های بازاریابی بر روی لینک ایمیل مارکتینگ کلیلک کنید.)

در انتها، آیا بازاریابی پیامکی می‌تونه برای تجارت شما مفید باشه؟

تنها یک نفر برای فهمیدن این موضوع کافی هست، پس به سادگی آزمایش کنین!
اگه تا به امروز از ایمیل مارکتینگ استفاده می‌کردین، استفاده از SMS رو در لیست استراتژی‌هاتون قرار بدین و ازش استفاده کنین.
حالا که تا اینجای مقاله رو مطالعه کردین، باید به خوبی بدونین که نیاز هست از SMS مارکتینگ استفاده کنین یا نه.
اما به طور خلاصه مزایای اس ام اس مارکتینگ به شرح زیر هست:

 • تحویل قابل اعتماد و سریع 
 • خط ارتباطی مستقیم با مشتریان
 • تعامل بالا
 • تکمیل استراتژی ایمیل مارکتینگ

پیشنهاد ما این هست که حتی برای کسب تجربه هم که شده از این روش استفاده کنین و شگفت زده بشین. فراموش نکنین که هر کاری نیاز به برنامه ریزی داره، پس با برنامه‌ای درست و توجه به نکات SMS مارکتینگتون رو تنها با خرید یک خط و اجازه مشتریان برای ارسال پیام‌ها، راه اندازی کنین.
(برای کسب اطلاعاتی راجع به ترغیب مشتریان به دادن اطلاعاتی از قبیل ایمیل و شماره تماس و روش استفاده‌ی درست از اون‌ها می‌تونین به لینک‌های لیدجنریشن و راهکارهای افزایش فروش مراجعه کنین.)