شاید تا چند سال پیش تنها دغدغه ما هنگام خرید گوشی موبایل وجود گارانتی معتبر شرکتی بود، اما امروز باید به قانونی بودن واردات گوشی موبایل هم بسیار دقت کنیم تا بتوانیم از اصالت دستگاهی که خریداری می‌کنیم اطمینان پیدا کنیم. 

با توجه به حجم بالای واردات غیر قانونی تلفن همراه در گذشته، دولت راهکاری مناسب را برای واردکنندگان صنف موبایل و مصرف کنندگان این کالای پر درخواست اجرایی کرد و با اعمال قوانین رجیستری به خوبی توانست جلوی ورود غیر مجاز این کالا را بگیرد و یک حاشیه امنیت مناسب را برای دولت، واردکننده و مصرف کننده ایجاد کند. البته این قوانین مانند بسیاری دیگر از موارد نیاز بهبود و سهولت بیشتری در روند خود دارد، اما نکته مثبت این است که در حال حاضر درصد قابل ملاحظه‌ای از مصرف کنندگان اطلاعات مناسبی در زمینه رجیستری و سامانه همتا دارند که حتی با جستجوی ساده در اینترنت و مراجعه به سایت رسمی سامانه همتا به اطلاعات کافی دست پیدا خواهند کرد.

در این مقاله خیلی ساده به بررسی رجیستری و اصالت دستگاه و نحوه انجام این کار می‌پردازیم که امیدواریم برای شما مفید باشد، پس با ما همراه باشید.


IMEI: 

حتما در این چند سال کلمه IMEI در زمینه گوشی موبایل زیاد به گوش شما خورده است، اصلا IMEI چی هست و چه کاربردی در فعال سازی تلفن همراه دارد؟

IMEI در واقع کد منحصر به فرد گوشی‌های موبایل می‌باشد، در واقع در تمامی دستگاه‌های موبایلی که در شرکت‌ها و برندهای مختلف تولید می‌شوند دارای یک کد منحصر به فرد مانند اثر انگشت می‌باشند، که این امر جدا سازی و پیگیری دستگاه‌ها را به راحتی فراهم میکند.

IMEI یک کد 15 رقمی می‌باشد (15 کارکتر عدد، بدون حروف) که علاوه بر اینکه روی جعبه تلفن همراه چاپ می‌شود در تنظیمات خود گوشی موبایل نیز قابل مشاهده است و این یکی از نکاتی است که در زمان خرید تلفن همراه حتما باید به آن دقت کنید، یعنی یکسان بودن کد IMEI روی جعبه و کد IMEI داخل تنظیمات تلفن همراه.  (گوشی های تک سیم کارته دارای یک کد IMEI هستند و گوشی‌های دو سیم کارته دارای دو کد IMEI می‌باشند.)

برای پیدا کردن کد IMEI در دستگاه‌های اندرویدی از قسمت Settings > About phone قابل مشاهده است و در گوشی‌های آیفون اپل از قسمت Settings > General > About قابل مشاهده است.

یک راه حل ساده برای پیدا کردن IMEI در تلفن همراه، شماره گیری کد #06#* می‌باشد، که به راحتی کد IMEI دستگاه برای شما نمایش داده می‌شود.


فرمت این شناسه به‌صورت  AA-BBBBBB-CCCCCC-D است: 

 • دو رقم A به کشور تولیدکننده دستگاه برمی‌گردد. 
 •  شش رقم B نیز مربوط به مدل دستگاه می‌باشد.  
 • شش رقم C سریال مخصوص دستگاه است که توسط سازنده گوشی تعریف می‌شود.
 •  D نیز همان رقم امنیتی یا چک می‌باشد که یک گزینه امنیتی در مقابل جعل این کد به شمار می‌رود.


خوب، حالا که با ماهیت IMEI آشنا شدیم بریم سراغ کاربردهای این کد:

 1. تشخیص قانونی یا غیر قانونی بودن دستگاه
 2. اصل بودن گوشی موبایل، کپی و جعلی نبودن آن
 3. انتقال مالکیت و فروش گوشی موبایل
 4. اطلاع از همه دستگاه‌های تحت مالکیت سیم‌کارت (در موارد خاص)
 5. ثبت و رجیستری گوشی‌ها و دستگاه‌های مسافرتی که از خارج از ایران وارد شده‌اند
 6. فعال‌سازی و رجیستر کردن گوشی جدید
 7. افزودن گوشی و دستگاه‌ها و تحت مالکیت در آوردن آنها


برای انجام تمامی این امور سامانه همتا 4 روش را ارائه کرده است:

 1. پیامک به شماره ۷۷۷۷
 2. سایت اینترنتی به آدرس www.hamta.ntsw.ir
 3. کد دستوری #۷۷۷۷*
 4. اپلیکشین همتا


از بین این روش ها کد دستوری #7777* با سادگی بیشتری همراه است زیرا امکان استعلام اصالت، فعالسازی، انتقال مالکیت و افزودن دستگاه جدید را دارد و از هر شماره‌ای قابل اجراست، به عنوان مثال امکان دارد شما برای یکی از دوستان یا عزیزانتان تلفن همراه بخرید، فقط کافیه کد IMEI (15 رقمی)، کد رجیستری (6 رقمی) و شماره‌ای که قرار است دوست شما از آن استفاده کند را در اختیار داشته باشید و با تلفن همراه خودتان مراحل فعال سازی را برای او انجام دهید.


خرید و فعالسازی دستگاه:


استعلام اصالت:

 1.  با گوشی و سیم کارت دلخواه، #7777* را شماره گیری کنید.
 2. شناسه IMEI دستگاه را به صورت یک عدد 15 رقمی از روی جعبه وارد کنید.
 3. در پیامک دریافتی از همتا (HAMTA) به این کلملت دقت کنید:  قانونی بودن / برند و مدل گوشی / نام شرکت وارد کننده
 4. گوشی را روشن کرده و #06* را شماره گیری کنید، شناسه  IMEI نشان داده شده باید با شناسه IMEI روی جعبه دقیقاً یکسان باشد.

فعالسازی:

 1. با گوشی و سیم کارت دلخواه، #2*7777* را شماره گیری کنید.
 2. یکی از شناسه IMEI دستگاه را به صورت یک عدد 15 رقمی وارد نمایید.
 3. شماره سیم کارت خودتان که از گوشی استفاده خواهد کرد وارد نمایید.
 4. کد فعال سازی 6 رقمی روی جعبه یا کارت گارانتی را وارد نمایید.
 5. اطلاعات نشان داده شده را مشاهده و در صورت صحیح بودن، عدد 1 را ارسال نمایید.

منتظر دریافت پیامک تایید از سامانه همتا باشید.


با توجه به اینکه امکان تغییرات در زمینه آموزشی و یا پیامک‌های ارسالی سامانه همتا وجود دارد از شرح این مطالب خود داری کرده‌ایم و بهترین مرجع و منبع را سایت سامانه همتا می‌دانیم:


امیدواریم این مقاله کوتاه پاسخگوی نیاز و ابهامات و سوالات شما بوده باشد، گوشی‌های موبایل شرکت یمین فرادید با گارانتی معتبر شرکتی ارائه می‌شود و خیال شما بابت اصالت و فعالسازی تلفن همراه آسوده خواهد بود.

مشاهده و خرید گوشی‌های تک

مشاهده و خرید سبدی گوشی