به نظر شما داشتن اطلاعاتی از مشتری و افراد راغب به خرید محصولات شما، چه فوایدی داره؟ این اطلاعات می‌تونه شامل چه چیزهایی باشه؟ فکر می‌کنین دونستن علایق، جنسیت و سن مشتریان به فروشنده کمکی در فروش بیشتر محصولات می‌کنه؟ خود شما به عنوان فروشنده و صاحب فروشگاه، در هنگام فروش محصولاتتون شماره تلفن و یا آدرسی از مشتریتون می‌گیرین؟
ما در این مقاله تصمیم داریم تا شما رو با یکی از موثرترین راهکارهای جذب مشتری آشنا کنیم تا در انتهای مقاله با دانش فراوان به کسب و کارتون رونق زیادی ببخشین.

یکی از راه‌های افزایش مخاطب لیدجنرشین هست. لیدجنریشن به فرآیندی می‌گن که طی اون شما به عنوان یک فروشنده، اطلاعات و یا هر سرنخ به درد بخوری که بهتون کمک می‌کنه از مخاطبانتون به دست بیارین.

منظور از اطلاعات به درد بخور چه چیزهایی هست؟

اطلاعات به درد بخور در هر کسب و کاری متفاوته. برای مثال این اطلاعات می‌تونه شامل ایمیل، شماره تماس، جنسیت، نشانی محل سکونت، تحصیلات، سن و مواردی از این قبیل باشه که در ادامه با ارائه‌ی یک جدول به شما درک کاملی از این مطلب می‌دیم.


کسب و کار
اطلاعات به درد بخور
کاربرد استفاده از اطلاعات
آفلاین
بنگاه معاملات املاک
شماره تماس مخاطبین
برای ارسال فایل‌های بیشتر و درک بهتر نیازهای مشتری
فروش پوشاک نوزاد
شماره تماس خریداران/ سن فرزندان/ جنسیت و تعداد فرزندان/ نوع نیازمندی مشتری
برای ارسال محصولات جدید و مورد نیاز مشتریان و ارتباط صمیمی‌تر با اونها
سوپر مارکت
شماره تماره تماس خریداران/ نشانی منزل
برای ارائه تخفیفات و به دست آوردن آمارهای مورد نیاز از میزان خرید کالاها
دندان پزشکی
تاریخ تولد بیمار و عزیزانش/ تعداد اعضای خانواده و مشخصاتشون
برای اعلام حضور کردن و به وجود آوردن حس صمیمیت و نزدیکی
آنلاین
وبلاگ
شماره تلفن و ایمیل
برای ارسال محتواهای جذاب و جدید
پیج اینستاگرام
خود فالورها لید هستن
برای ارتباط با کاربران و ارائه دادن آفرهای ویژه به اونها
سایت
شماره تماس/ فرم ثبت نام
برای ارسال تبلیغات و تخفیفات ویژه
فروشگاه اینترنتی
نام/ نشانی خانه/ ایمیل/ شماره تلفن
برای ارسال آگهی پروموشن‌ها و به دست آوردن آمارهای لازمه
سایت ارائه خدمات
شماره تماس/ آدرس خانه/ آدرس وبسایت
برای ارسال آگهی و تبلیغات و ارائه دادن اطلاعات لازم
اپلیکیشن
بسته به نوع اپلیکیشن متفاوت هست و به عنوان مثال: نام/ شماره تماس/ جنسیت/ تاریخ تولد/ وزن/ قد
برای ارسال تبلیغات و دانش کافی از کاربر اپلیکیشن برای ارائه بهتر خدمات

این اطلاعات به چه درد ما می‌خوره؟

اطلاعات به دست اومده از مشتری خیلی مهمن. شما می‌تونین از اونها در عناوین مختلفی که در ادامه برخی از اونها رو ذکر کردیم استفاده کنین. 

  • ترغیب به خرید اولیه مشتریان

یکی از مهم‌ترین فواید لیدجنریشن و ادامه‌ی این فرآیند، ترغیب بازدیدکنندگان به خرید هست. در واقع این بخش به 3 قسمت تقسیم می‌شه:

1) ثبت:

اولین مرحله ثبت اطلاعات مخاطبان و لیدجنریشن هست که در اون باید خلاقیت و ترفندهای رایج رو به کار بگیرین تا به هر نحوی که شده اطلاعات مورد نیازتون رو به دست بیارین و اون‌ها رو در هر جایی که دوست دارین و راحت‌ترین، چه یک سالنامه قدیمی و چه در اکسل ثبت کنین.

2) تحلیل:

در این مرحله باید اطلاعات به دست اومده رو بر اساس پارامترهای مختلف سورت و طبقه بندی کنیم تا به نتایجی برسیم. به عنوان مثال طبق آمارها به این نتیجه می‌رسیم که اکثر کاربران و یا مشتری‌های ما، نوجوانان هستن.

3) ارزیابی:

در این مرحله باید بر طبق تحلیل‌های به دست اومده تصمیمات استراتژیکی برای رشد و پیشرفت کسب و کارتون بگیرین. به عنوان مثال وقتی فهمیدین اکثر مشتری‌هاتون نوجوانان هستن، شروع به پخش تراکت‌های تبلیغاتی در مدارس و جاهایی که ازدحام نوجوانان زیاد هست بکنین و یا اگه بفهمین که اکثر مشتریانتون از منطقه 1 هستن و از مناطق دیگه مشتری کمتری به شما جذب شده سر نخ‌هایی در ذهنتون میاد از قبیل: ممکنه در اون سطح شهر وقع اقتصادی بهتر باشه، ممکنه در اون منطقه اکثر ساختمان‌ها تجاری باشه و یا اصلا ممکنه کم کاری از شما باشه که در قسمت‌های دیگر شهر شناخته شده نیستین و... که ریشه یابی این اتفاقات تغییرات مثبت زیادی در کارتون به وجود میاره.

  • افزایش فروش

هر چه افراد بیشتر با نام و برند شما در تماس باشن احتمال بیشتری وجود داره تا از شما خرید کنن، پس برای مثال اگه هر چند وقت یکبار یک پیامی مبنی بر معرفی و یا اعلام حضور به مخاطبانتون بفرستین، باعث می‌شین که نام و برند شما در ذهن اونها محکم‌تر حک بشه.

  • وفادار سازی مشتریان و افزایش نرخ بازگشت مشتری

یکی از عواملی که باعث می‌شه مشتریان باز هم از شما خرید کنن، ارتباط مداوم شما با اونها و از یاد نرفتن برندتون از ذهنشون هست، پس خیلی خوبه اگه با اون ها هر چند وقت یکبار ارتباط برقرار کنین و از تخفیفات و پروموشن‌های که قراره داشته باشین و یا درباره‌ی نحوه برخورد و رضایت مشتری گفت و گو کنین.

شمایی که داری این مقاله رو می‌خوانی ممکنه در هر سمت و شغلی باشی. اصلا تفاوت نداره که رئیس یک شرکتی و یا در بازار مغازه‌ای کوچک برای خورت داری و یا حتی یک فروشنده ساده هستی، ما در ادامه این مقاله به شما راهکار و برنامه‌ای پیشنهاد می‌دیم تا بتونین به مراحل بالاتری در کسب و کارتون دست پیدا کنین.

شما باشین برای به دست آوردن اطلاعات مفید گفته شده، چیکار می‌کنین؟

خود من اگه جای شما باشم کاغذهای تبلیغاتی پخش می‌کنم.
برای مثال در منطقه‌ای پر تردد، کاغذهای تبلیغاتی پخش می‌کنم و در اون می‌نویسم که با پر کردن و سپس ارائه این کاغذ به فروشگاه ما از 20 درصد تخفیف برخوردار باشین. در کاغذ هم سعی می‌کنم فرمی برای گرفتن اطلاعات مشتری که به دردم می‌خوره قرار بدم. به این صورت نه تنها افراد زیادی به فروشگاهم مراجعه می‌کنن بلکه لیدجنریشن هم همزمان انجام دادم.
اما راه‌های زیاد با هزینه‌های متفاوتی وجود داره. به عنوان مثال شما تنها می‌تونین از کسانی که با شما تماس می‌گیرن اطلاعات جذب کنین که در چه محدوده‌ای زندگی می‌کنن و یا به چه اقلامی بیشتر احتیاج دارن.

شاید جالب باشه براتون اگه تجربه‌ی یکی از فروشندگان موفق در این زمینه رو براتون توضیح بدم. ایشون شغل و درآمد اصلیشون فروش اسپیکر و باند و لوازم جانبی بود که طی آشنایی با روش لید جنرشین تصمیم گرفت تا از مشتریان، کاربرد اسپیکرهایی که خریداری می‌کنن رو بپرسه. در طی این فرآیند با یادداشت اطلاعات مفید، دست به ساختن بنرهای تبلیغاتی زد و در اونها بیشترین کاربردی که خریداران ذکر کرده بودن رو درج ‌کرد. به عنوان مثال در یکی از بنرها ذکر شده بود که: اگه دوست دارین مهمونی‌ای برپا کنین که از یاد هیچکس نره همین حالا به فروشگاه ما بیاین و اسپیکرهایی قدرتمند، با قیمتی مناسب تهیه کنین.
می‌بینین؟ این دوستمون از اطلاعات استفاده مفید کرد و با تبلیغاتش افراد زیادی رو جذب خودش کرد، پس چرا شما اینکارو نکنین؟

خوبی لیدجنرشن اینه که هیچ فضایی محدود نمی‌شه و آفلاین و آنلاین قابل انجامه.

آقا یا خانوم فروشنده‌ای که تا الآن یا هیچ اعتقادی به فضای مجازی نداشتی، و یا حوصلشو، می‌دونستین که یکی از فرصت‌های بزرگ تجارت فضای مجازیه؟ پس همین حالا دست به کار شین و یک بلاگ برای خودتون راه اندازی کنین. شما می‌تونین با یک بلاگ، محصولاتتون رو معرفی کنین و با ایده‌های خلاقانه مخاطبان زیادی رو جذب کنین.

لیدجنرشین از طریق بلاگ‌ها به راحت و با کمترین هزینه صورت می‌گیره. به عنوان مثال اگه دارای یک پیج اینستاگرام برای کسب و کارتون هستین، به راحتی می‌تونین با فالوورهاتون در ارتباط باشین و از اونها اطلاعات کسب کنین. شاید باورتون نشه ولی خود فالوورهاتون لید به حساب میان، چرا که شما از اکانتشون می‌تونین به اطلاعات زیادی از قبیل جنسیت، سن، علایق و... دست پیدا کنین.

برای بالابردن تعداد مخاطبانی که درگیر بلاگ شما باشن هم می‌تونین از راه‌های زیاد و گوناگونی استفاده کنین. به عنوان مثال بسیاری از افراد به دنبال دونستن خبرهای روز درباره هر موضوعی هستن و شما تنها با ایجاد یک خبرنامه‌ی به روز، می‌تونین اونها رو جذب کنین. 

یکی دیگه از راه‎‌های موثر جذب بازدیدکنندگان، استفاده از لید مگنت هست. این اصطلاح همونطوری که از اسمش پیداس یک صفحه کوچک هست که در کنار وبلاگ‌ها قرار می‌گیره و با اسکرول هم از جایش تکون نمی‌خوره. در این صفحات می‌تونین پیشنهادای هیجان انگیز بدین. به عنوان مثال به کاربرانتون بگین: ایمیلتون رو وارد کنین تا از 20 درصد تخفیف در فروشگاه ما برخوردار باشین.

فکر می‌کنم با توضیحاتی که دادم یک دید کلی پیدا کرده باشین و جرقه‌ای در ذهنتون خورده باشه، ولی به عنوان آخرین بخش این مقاله می‌خوام مراحل کار رو براتون شرح بدم تا به ترتیب کارهارو پیش ببرین و دچار اشتباه نشین.

مراحل جذب مخاطبان:

1) مشخص کردن هدف و برنامه ریزی

تصمیم بگیرین که به چه روشی می‌خواین لیدجنرشین رو انجام بدین. به عنوان مثال می‌خواین یک پیج اینستاگرام بزنین و فعالیت کنین و یا با تماس تلفنی کار رو جلو ببرین؟

2) جذب لید

مرحله دوم جذب افراد راغب به کسب و کارتون هست. در این بخش باید با دادن پیشنهادات خوب از مخاطبان اطلاعاتشوون رو کسب کنین.

3) فرآیند پرورش و تبدیل لید به مشتری

در این مرحله شما می‌تونین خلاقیت زیادی به خرج بدین. به عنوان مثال من یک دندان پزشک رو می‌شناسم که از مراجعانش تاریخ تولدشون رو دریافت می‌کرد و در روز تولدشون با دادن یک پیام تبریک بهشون سلامت دندوناشون رو یاد آوری می‌کرد و به همین سادگی، مشتریان وفادار خودش رو به دست می‌آورد.

در آخر:

به پابان رسید این مقاله اما حکایت همچنان باقیست...
در این مطلب تنها گوشه‌ای از راه‌های لیدجنرشین و استفاده کاربردی از اون رو براتون ذکر کردم که امیدوارم براتون مفید واقع بشه و به دردتون بخوره. راستی! شما می‌تونین برای به دست آورن اطلاعات بیشتر و تخصصی راجع به لیدجنرسین در سایت آیتی صنف به لینک لیدجنریشن مراجعه کنین. فراموش نکنین که در این راه خلاقیت و نوآوری حرف اول رو می‌زنه.