کارتریج لیزری و آنچه مشتری می خواهد بداند ...

کارتریج به عنوان قطعه‌ای اصلی در پرینتر بوده که دارای دو نوع لیزری و جوهرافشان است. کارتریج لیزری و یا تونر در دستگاه‌های کپی و چاپگر لیزری استفاده شده و کارتریج جوهرافشان در چاپگرهای جوهرافشان وجود دارد. کارتریج دارای قسمت‌های مختلفی از جمله تونر، مخزن تونر و مخزن ضایعات، همزن، مگنت، داکتر بلید، بلید، درام، شاتر درام، فوم رولر، چیپست و وایبر بلید می‌باشد.

تفاوت کارتریج لیزری و جوهرافشان در نوع ماده مورد استفاده در چاپ است. کارتریج لیزری برای چاپ از نوعی پودر به نام تونر استفاده کرده به گونه‌ای که پودر را با توجه به شکل متن و تصویر روی کاغذ آب می‌نماید. کارتریج جوهر افشان این کار را با قطرات مایع بر روی کاغذ انجام می‌دهد. پودر تونر که در چاپگرهای لیزری استفاده می‌شود با بار الکتریکی و با استفاده از دو ماده که یکی رنگدانه و دیگری پلاستیک بوده طی فرآیندی بر روی کاغذ، متن یا تصویر مدنظر را چاپ می‌نماید.

کارتریج لیزری از نوع رنگی شامل چهار کارتریج در رنگ‌های آبی (Cyan)، ارغوانی (Magenta)، زرد (Yellow)، مشکی (Black) بوده که کاربر با توجه به نیاز خود می‌تواند یک یا هر چهار تونر را تهیه و استفاده نماید. در پرینترهای سیاه و سفید، کارتریج به صورت تک رنگ (معمولاً مشکی) یا اصطلاحاً مونوکروم استفاده شده و در کارتریج‌های رنگی هر چهار کارتریج استفاده می‌گردد. در چاپگرهای قدیمی از سه رنگ آبی، ارغوانی و زرد استفاده می‌شده که در صورت نیاز به رنگ مشکی در چاپ، آن را از ترکیب این سه رنگ به دست می‌آورده که البته رنگ آن به سبز یا آبی متمایل می شد و کیفیت مناسبی نداشت. اما در پرینترهای جدید رنگ مشکی به صورت جداگانه وجود دارد. برای چاپ حرفه‌ای عکس نیز نیاز به شش رنگ مجزا شامل رنگ قرمز روشن و آبی روشن علاوه بر سه رنگ اصلی و مشکی بوده تا رنگ‌ها به صورت طبیعی‌تر در چاپ ایجاد شوند. 

بهینه‌سازی مصرف تونر در کارتریج‌های لیزری

چنانچه از پرینترهای لیزری استفاده می‌نمایید و یا در حوزه تعمیر و راه‌اندازی این دستگاه‌ها فعال هستید، خوب است بدانید که با اندکی تغییر در تنظیمات این دستگاه می‌توان میزان مصرف کارتریج را با توجه به نیاز کاربر بهینه نمود. در قسمت ویژگی‌های پرینت (Print Propertices) این پرینترها، گزینه‌ای جهت تنظیم سطح کیفیت چاپ وجود دارد. این قسمت در چاپگرهای مختلف متفاوت است اما معمولاً به صورت سه گزینه Fast، Normal و Best و یا به صورت دو گزینه Normal و  Economode وجود دارد. با توجه به نوع چاپ و کیفیت مدنظر می‌توان گزینه مناسب جهت چاپ را انتخاب نمود. در صورتی که میزان کیفیت چاپ خیلی مهم نباشد می‌توانید سطح کیفیت چاپ پایین را از گزینه‌ها انتخاب نمایید تا هم مصرف کارتریج پایین بیاید و هم عمر آن افزایش یابد. 

همچنین میان میزان بازدهی کارتریج و میزان سطح چاپ توسط آن‌ها رابطه مستقیمی وجود داشته و چنانچه در تهیه متون مورد نیاز برای چاپ از فونت‌های کوچکتری استفاده نمایید، سطح چاپ کاهش یافته و بر عمر کارتریج افزوده می‌شود. 

خرید و شارژ کارتریج

زمانی که کارتریج دستگاه پرینتر و کپی به پایان می‌رسد دستگاه در قالب ارور اعلام می‌نماید. منظور از شارژ کارتریج، وارد کردن تونرهای جدید به مخزن تونر بوده که البته قبل از آن باید تونرهای سوخته و قدیمی از دستگاه خارج شوند. در تهیه و شارژ کارتریج باید در انتخاب نوع کارتریج برای دستگاه خود دقت نموده چرا که انتخاب نامناسب کارتریج موجب آسیب‌های جدی به دستگاه شده که تعمیر و رفع آن هزینه‌های قابل توجهی در پی خواهد داشت. همچنین کارتریج نامناسب و نامتناسب با دستگاه پرینتر موجب افزایش ولتاژ برق مصرفی شده و به قطعات دستگاه آسیب خواهد زد. پیشنهاد می‌گردد در تهیه و شارژ کارتریج دستگاه خود از نظر کارشناسان متخصص و مطمئن استفاده نمایید. 

نکته مهم دیگر در شارژ کارتریج این است که تا زمانی که بدنه کارتریج سالم بوده، به تعداد دفعات زیاد می‌توان آن را شارژ و مجدد استفاده نمود. لازمه سالم ماندن کارتریج، اقدام سریع و بالافاصله پس از اخطار تمام شدن آن توسط دستگاه چاپگر است. در تهیه پودر به منظور شارژ کارتریج نیز دقت و اطلاعات بسیار نیاز است چرا که پودر نامناسب و بی کیفیت به کارتریج و دستگاه پرینتر آسیب خواهد زد. 

همچنین با توجه به اهمیت انتخاب مناسب کارتریج و نحوه شارژ آن، نقش کارشناسان و متخصصین این حوزه پررنگ‌تر می‌شود. امروزه حتی امکان شارژ کارتریج در محل توسط دفاتر نمایندگی و فروشندگان این محصولات فراهم شده‌است. 

کارتریج‌ها نیز توسط برندهای متنوعی مانند اچ پی (HP)، کنون (Canon)، سامسونگ (Samsung) و ریکو (Ricoh) تولید می‌شوند. این برندها و برندهای همکار آنان کارتریج های تولید شده خود را در انواع مختلف، کیفیت و قیمت متنوع به بازار عرضه می‌نمایند. به منظور تعمیر دستگاه پرینتر، تهیه و شارژ کارتریج، بهترین راه مراجعه به دفاتر نمایندگی خدمات پس از فروش برند خود دستگاه و شرکت های دارای مجوز گارانتی است. 

همچنین در صورتی که کیفیت تضمین شده تری را برای مشتریان خود در نظر دارید پیشنهاد می شود فروش کارتریج جایگزین برندهای طرح، ایرانی یا مشابه دارای گارانتی معتبر را توصیه نمایید. با پیشرفت تکنولوژی و نزدیک شدن کیفیت چاپ این کارتریج ها به کارتریج های اورجینال، با توجه به تولیدات تیراژ بالا امکان تهیه این کارتریج ها برای مشتریان با قیمتی 20-30% بالاتر از هزینه شارژ کارتریج میسر شده است. ITSenf.com تمامی اقلام مورد نیاز شما را برای تامین نظر مشتریانتان در اختیارتان می گذارد.