به نظر شما چیدمان مغازه چقدر در جذب و خرید مشتری تاثیر گذاره؟ تاحالا شده وارد مغازه‌ای بشین و بی دلیل ازش خرید کنین؟ و یا بی دلیل اونجا رو ترک کنین و حس کنین دلتونو زده؟
شاید براتون جالب باشه که خود من بارها شده الکی از مغازه نایکی خرید کنم چون در اون لحظه حس خوبی داشتم و یا بارها پیش اومده که تا وارد مغازه‌ای شدم حس کردم که به تهیه کالای جدید دیگه نیازی ندارم و باید اونجا رو ترک کنم.
همه این حالتایی که واسه من پیش اومده دو دلیل مهم دارن، یکی نوع رفتار فروشنه با من و دیگری چیدمان فروشگاه.
پس ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا شما رو با روشای حیاتی و اصلی در بهبود چیدمان مغازه و فروشندگان بهتر برای جذب مشتری، آشنا کنیم.

فروشگاهی با دیزاین جالب

روش‌های جذب مشتری عبارتند از:

 • از کالاهای جدید و پر فروش و پروموشن‌ها بنر تهیه کنین
 • از روانشناسی رنگ استفاده کنین 
 • کالاهای محبوب و جدیدتون رو در دید قرار بدین
 • از روانشناسی موزیک  استفاده کنین
 • از نورپردازی کافی استفاده کنین
 • برای بررسی کالا توسط مشتری، میز و صندلی قرار بدین
 • سعی کنین با دیزاین خاص‌تری کالاهاتونو در قفسه قرار بدین
 • از عودهای خوشبو کننده استفاده و نظافت رو رعایت کنین
 • در گزینش فروشندگان دقت به خرج بدین
 • فروشندگان از یونیفورم مخصوص استفاده کنن

از کالاهای جدید و پر فروش و پروموشن‌ها بنر تهیه کنین

خیلی‌ها به دنبال جدیدترین و بهترین محصولات بازار برای خرید و یا رفع کنجکاویشون هستن. با قرار دادن بنری بزرگ از عکس و نام کالای جدید و محبوب فروشگاهتون به راحتی می‌تونین توجه افراد ذکر شده رو جلب و اون‌ها رو به خرید از فروشگاهتون ترغیب کنین. شما می‌تونین زمان‌هایی که کالایی تازه وارد بازار شده، با زدن بنر موجود بودن اون کالا، خریدارانش رو در همون ابتدای کار جذب ‌کنین، چراکه همه دوست دارن زودتر به مقصدشون برسن و برای پیدا کردن چیزی پرس و جوی اضافه نکنن.
همه ما با دیدن اعلان تخفیف ناخوداگاه به سمت فروشگاه جذب می‌شیم و به چشم یک فرصت استثنایی بهش نگاه می‌کنیم، پس تا جایی که می‌تونین تخفیف و پیشنهاد ویژتون رو در دید بذارین، که این کار با بنر به راحتی صورت می‌گیره. 

بنر کالای جدید در ویترین مغازه

روانشناسی رنگ رو فراموش نکنین

رنگ‌ها از اهمیت بالایی برخوردارن. به عنوان مثال تاحالا شده مغازه‌ای شما رو از دور به خودش جذب کنه؟ خود من به شخصه افراد زیادی رو دیدم که با دیدن قاب‌های رنگی رنگی گوشی که در کنار هم چیده شدن، به هیجان میان و حتی اگه نیازی هم بهشون ندارن، یکی ازونارو تهیه می‌کنن.

قاب‌های رنگارنگ در ویترینجالبه بدونین که تناسب محصولات با رنگ فروشگاهتون، یکی از عوامل جذب خریداران هست. برای مثال اکثر گیمرها به رنگ‌های تیره و دارک علاقه زیادی دارن که با دیدن یک مغازه‌ی تجهیزات گیمینگ با دیزاینی از رنگ‌های تیره، به وجد میان و ناخودآگاه جذب می‌شن. 

فروشگاهی با دیزاین دارک و تیره

مثال دیگه‌ای که می‌تونم براتون بگم اینه که اگه دقت کنین رنگ لوگوی سامسونگ آبی و سفید هست و مشتری با دیدن مغازه‌ای با دیزاین آبی سفید، ناخودآگاه ذهنش به این سمت می‌ره که در این مغازه به صورت تخصصی محصولات سامسونگ وجود داره و معتبر تره، پس از اون جا خرید کنم.

فروشگاه آبی و سفبد سامسونگ

کالاهای محبوب و جدیدتون رو در دید قرار بدین

اگه امکان تهیه بنر ندارین و یا فکر می‌کنین استایل فروشگاهتون رو به هم می‌زنه، با قرار دادن خود کالای محبوب در جلوی ویترین مشتریانتون رو جذب کنین. توجه کنین که چندین کالارو در کنار هم و به صورت به هم ریخته در جلوی ویترین قرار ندین چرا که از ارزش کالای اصلیتون کم می‌شه و کمتر به چشم میاد.

کالاهای محبوب در وسط فروشگاه

روانشناسی موزیک رو فراموش نکنین

آهنگ و موزیک تاثیر زیادی بر روی مغز و تصمیم گیری ما می‌ذاره. اگه تاحالا دقت کرده باشین در اکثر فروشگاه‌های ورزشی آهنگ بیس‌دار هیجانی‌ای قرار می‌دن که مشتریان رو تحریک به خرید کالا می‌کنه. شما باید در انتخاب موزیک خلاقیت هم به خرج بدین. برای مثال گذاشتن آهنگ یک بازی معروف در فروشگاه گیمینگ، می‌تونه برای مشتریان جالب به نظر بیاد. 

از نورپردازی کافی استفاده کنین

در این قسمت باید به دوتا نکته اشاره کنم. اولی اینه که در فروشگاه باید نور کافی برای دیده شدن تمام کالاها توسط مشتری باشه. تاریک بودن مغازه به مشتری حس کارآمد و خوب نبودن فروشگاه رو القا می‌کنه. دومین نکته هم اینه که باید نور خاصی برای جلوه‌ی بیشتر محصول مورد نظر وجود داشته باشه. محصولی که در نور پردازی و مکان خاصی قرار داره توجه مشتری رو به خودش جلب و هم زمان حس برتر بودن رو القا می‌کنه.

نورپردازی بالا

برای بررسی کالا توسط مشتری، میز و صندلی قرار بدین

همه ما دوست داریم قبل از خرید کالایی، حسابی اون رو بررسی و آزمایش کنیم و گفته‌های فروشنده رو عینا در کالا ببینیم، پس خیلی خوبه اگه در فروشگاهتون قسمتی برای این کار اختصاص بدین و با قرار دادن صندلی حس راحتی و آرامش در بررسی کردن رو به مشتریانتون هدیه بدین. مشتری با دیدن میز بررسی کالا، حس اعتماد بهش دست می‌ده و مطمئن می‌شه که کالایی با بررسی کامل و به دور از تصمیم عجولانه تهیه می‌کنه.

میز و صندلی برای بررسی کالا

سعی کنین با دیزاین خاص‌تری کالاهاتونو در قفسه قرار بدین

خلاقیت اصلیه که خود به خود همه رو تحت تاثیر قرار می‌ده. با چیدمان محصولات و یا وسایل مغازتون به طور خاص، می‌تونین طوری برای همه جالب به نظر بیاین، که مردم حتی برای الگو گرفتن و رفع کنجکاوی هم که شده وارد فروشگاهتون بشن. شاید بگین که حضور کسی که خریدار نیست چه فایده‌ای داره؟ اما اینو بدونین که یک نکته مهم برای مشتریان، حضور افراد بیشتر در مغازه هست، چرا که حس می‌کنن حتما در جایی که شلوغه خبری هست و یا خدمات خوبی ارائه می‌شه.

چیدمان جالب و خاص قاب گوشی

از عودهای خوشبو کننده استفاده و نظافت رو رعایت کنین

شاید باورتون نشه ولی حفظ نظافت و پاکیزگی و بوی خوب فروشگاه، در دید مشتری تاثیر مثبت زیادی می‌ذاره و حس آرامش القا می‌کنه.

فروشگاهی تمیز

در گزینش فروشندگان دقت به خرج بدین

 • ظاهری

چه قبول کنیم و چه نکنیم ظاهر در ذهن همه ما تاثیر زیادی داره، پس خیلی خوبه اگه بتونین فروشندگانی با ظاهر آراسته و خوب داشته باشین تا تاثیر مثبتی بر روی مشتریانتون بذاره.

 • رفتاری

فروشنده باید فن بیان و صبر بالایی داشته باشه و بتونه به خوبی با هر نوع مشتری‌ای تعامل کنه. علاوه بر این‌ها فروشنده باید آگاهی کامل نسبت به محصولات و حوزه کاریش داشته باشه تا بتونه به سرعت و با دریافت کمی اطلاعات، مشتریان رو به سمت کالای مورد نظرشون هدایت کنه.

تعدادی از فروشندگان خوش رفتار

فروشندگان از یونیفورم مخصوص استفاده کنن

یونیفورم یکدست فروشندگان باعث به وجود اومدن تمایز با مردم عادی و دسترسی راحت تر مشتری به فروشندگان می‌شه که علاوه بر اون، به حرفه شما جنبه ظاهری خوب و سازماندهی شده‌ای می‌ده و برند شما رو خاص‌تر می‌کنه.

فروشندگان با یونیفورم مخصوص

نتیجه گیری:

اگه دقت کرده باشین در کل این مطلب روش‌هایی برای ایجاد ظاهر مشتری پسند در فروشگاهتون ارائه شد، اما به یاد داشته باشین که در کنار این نکات محتوای کالاها و خدمات شماست که نقش اصلی رو بازی می‌کنه، پس سعی کنین کالای خوب ارائه بدین و در کارتون منصف و با وجدان باشین.