به نظر شما چه چیزهایی باعث جذب مشتری به مغازه شما می‌شه؟
خود من به عنوان یک مشتری با دیدن یک فروشگاه تر و تمیز و یا قفسه‌ی مرتبی از اجناس به همراه قیمتاشون، جذب می‌شم و حس بهتری در اون فروشگاه بهم دست می‌ده، اما باید در نظر بگیریم که آدم‌ها بسیار متفاوت هستن، پس برای افزایش ازدحام خریداران به مغازتون باید از راه‌هایی استفاده کنین که مشتریان زیادی رو تحت پوش قرار بده و به اندازه‌ی کافی مفید باشه.
در ادامه چندین روش کاربردی برای جذب هر چه بیشتر مشتریان براتون ارائه دادیم که با مطالعه و اجرای اونها می‌تونین رونق زیادی به کسب و کارتون بدین.

روش‌های کاربردی جذب مشتری عبارتند از:

 • یک نشانه و علامت به یاد ماندنی برای حرفه‌ی خودتون ایجاد کنین
 • عملکرد فروشگاهتون رو ارزیابی کنین
 • برای مشتریانتون خدمات اضافه از قبیل پارکینگ ایجاد کنین
 • از تبلیغات و بنرها برای ارائه‌ی محصولات و نام تجاریتون استفاده کنین
 • اولویت بندی کنین و تغییرات مثبت بدین
 • روی همکاران و کارکنانتون تمرکز کنین
 • به تمام افرادی که می‌شناسین از فروشگاهتون اطلاع رسانی کنین
 • پارکینگتون رو شلوغ‌تر کنین
 • صحبت راجع به مشاغل ناموفق رو متوقف کنین 
 • آدرس فروشگاهتون رو در گوگل مپ ثبت کنین
 • در مسئولیت‌های اجتماعی شرکت کنین
 • از تصاویر و ظاهری جذاب در فروشگاهتون استفاده کنین
 • از پرفروش بودن محصولاتتون اطمینان حاصل کنین
 • از پس دادن محصولات استقبال کنین
 • از رویدادها استقبال کنین

جذب مشتری

یک نشانه و علامت به یاد ماندنی برای حرفه‌ی خودتون ایجاد کنین

وجود یک نشانه به یادماندنی در ذهن مشتری تاثیر زیادی در محبوبیت برندتون ایجاد می‌کنه. این علامت باید منحصر به فرد و فقط مخصوص شما باشه تا همه شرکت و مغازه‌ی شما رو با اون علامت به یاد بیارن. یادتون باشه که این نشان لزوما یک طراجی لازم نیست باشه و می‌تونه شعار، لوگو، علامت و هر چیز دیگه‌ای هم باشه. برای مثال اگه یادتون باشه چند وقت قبل تا حرف از یک غول خوشمزه میومد، همه ناخوآگاه یاد عطاویچ میوفتادن و یا امروزه به محضد اینکه کسی اسم هوشنگ انصاری رو می‌شنوه یاد سیستم بایا میوفته.

ایجاد یک علامت

عملکرد فروشگاهتون رو ارزیابی کنین

حتما هر از چند مدتی میزان فروش و عملکردتون رو ارزیابی کنین. سعی کنین با بررسی فروشگاهتون به صورت ماهیانه حداقل 5 مورد از عوامل جذب و 5 مورد از عوامل دفع مشتری رو پیدا کنین و نقاط ضعف رو از بین ببرین. با پیشروی به این روش در آخر سال به یک پیشرفت عظیم دست پیدا می‌کنین که خودتون هم باورتون نمی‌شه.  

ارزیابی عملکرد

برای مشتریانتون خدمات اضافه از قبیل پارکینگ ایجاد کنین

مشتریان از برخورداری از خدمات اضافه‌تر خوششون میاد، چرا که حس به دست آوردن بهترین چیزها با کمترین هزینه بهشون دست می‌ده، پس سعی کنین تا خدماتی مفید و به درد بخور براشون در نظر بگیرین و به نوعی دلشون رو به دست بیارین. به عنوان مثال، می‌تونین پارکینگ رایگانی برای خودورهاشون در نظر بگیرین.

پارکینگ فروشگاه

از تبلیغات و بنرها برای ارائه‌ی محصولات و نام تجاریتون استفاده کنین

شما می‌تونین با روش‌هایی ساده برندتون رو معرفی کنین. به عنوان مثال اگه فروشگاه پالتو و کاپشن فروشی دارین می‌تونین بنری تهیه کنین و روش بنویسین: زمستان، فصل سرما در راه هست، و در کنارش لوگوی برندتون رو قرار بدین. اینجوری مردم خود به خود به فکر نداشتن لباس زمستونی جدید و سرمای زمستون میوفتن و هم زمان در ذهنشون برند شما حک می‌شه.

تبلیغات و بنرها

اولویت بندی کنین و تغییرات مثبت بدین

بهتره برای اجرای این روش از کارها و اجزایی در فروشگاهتون شروع کنین که حس می‌کنین تا الان بی فایده بودن و در پیشرفتتون نقشی نداشتن. این تغییرات می‌تونه شامل قدم‌های بزرگی از جمله اخراج یک فرد زیان آور و یا تغییر نشانی فروشگاه به مکان بهتری باشه که ممکنه در ابتدا سخت به نظر بیاد، اما نتیجه خوشحال کننده‌ای به دنبال داره.صحبت با کارکنان

روی همکاران و کارکنانتون تمرکز کنین

جالبه بدونین که اگه به فروشندگانتون حس خوبی بدین اونها هم متعاقبا این حس خوب رو به خریدارانتون انتقال می‌دن و در ادامه، مشتریان خوشحال بیشتر خرید می‌کنن. برای یک مغازه‌دار هیچ چیز قشنگ‌تر از دیدن خوشحالی و رضایت مشتری از خریدهای زیادی که کرده نیست. برای همکاران و کارکنانتون صرفا یک رئیس نباشین بلکه با داشتن یک ارتباط خوب و سازنده دل اونهارو به دست بیارین.

نمرکز بر روی کارکنان

به تمام افرادی که می‌شناسین از فروشگاهتون اطلاع رسانی کنین

برای انجام این کار نیازی نیست تا یک لیست بلند بالا از کانتکت‌ها داشته باشین بلکه با نزدیکان خودتون شروع کنین و پیامی مبنی بر اطلاع رسانی از موقعیت، تلفن و کالاهای فروشگاهتون ارسال کنین. نکته اینجاست که در پیام شما باید متنی درباره‌ی گرفتن تخفیف توسط شخصی که این پیام رو بازنشر می‌کنه و به افراد دیگه‌ای هم می‌فرسته، باشه. برای مثال آفر شما می‌تونه این باشه که با ارسال این پیام به 2 تا از دوستانتون از 20 درصد تخفیف کالاها برخوردار باشین. شاید این کار ساده به نظر برسه اما پیشرفت چشمگیری در رونق شما به وجود میاره.

به تمام افرادی که می‌شناسین از فروشگاهتون اطلاع رسانی کنین

پارکینگتون رو شلوغ‌تر کنین

مشتری‌ها با دیدن فروشگاه خلوت ناخودآگاه موضع گیری می‌کنن و از اون محل دور می‌شن، چرا که حس می‌کنن یا کالاهاتون گرونه و یا به درد نخور. در عوض مغازه‌های شلوغ حس خوبی به خریداران القا و اون‌ها رو جذب می‌کنه، پس شما هر جور که می‌شه باید فروشگاهتون رو اگه شلوغ نیست، اینجوری جلوه بدین. به عنوان مثال می‌تونین از کارکنانتون بخواین تا ماشین‌هاشون رو نزدیک‌تر پارک کنن تا محل کارتون پر جمعیت‌تر به نظر برسه.

پارکینگ شلوغ

صحبت راجع به مشاغل ناموفق رو متوقف کنین

جالبه بدونین که اگه با پنچ تا از مشاغل موفق هم صحبت باشین، شما نفر ششم می‌شین و اگه با پنج تا از مشاغل ناموفق همراه باشین بازهم شما نفر ششم بین اونها می‌شین. اطرافیان و نزدیکان شما تاثیر زیادی بر شما می‌ذارن، پس سعی کنین هرگز انرژی منفی ندین و با قدرت به مسیر پیشرفتتون ادامه بدین.
صحبت راجع به موفقیت

آدرس فروشگاهتون رو در گوگل مپ ثبت کنین

اینکه مشتریانتون به راحتی و تنها با سرچ کردن اسم فروشگاهتون بتونن شمارو پیدا کنن در روحیه اونها اثر مثبت زیادی می‌ذاره، پس سعی کنین تا لوکیشن و مکان دقیق فروشگاهتون رو در جای معتبری مثل گوگل مپ ثبت کنین تا دسترسی به شما راحت باشه.

پیدا کردن آدرس در گوگل مپ

در مسئولیت‌های اجتماعی شرکت کنین

بسیاری از مشتریان از فروشگاه‌هایی که بخشی از سودشون رو صرف موسسات خیریه و مسئولیت‌های اجتماعی می‌کنن، استقبال و حمایت می‌کنن. خیلی خوبه اگه به فکر هر موجود زنده‌ی دیگه‌ای از انسان تا حیوانات باشیم و بخشی از درآمدمون رو به اونها اختصاص بدیم که با این کار نه تنها حس خوبی بهمون دست می‌ده بلکه افراد زیادی جذب فروشگاهمون می‌شن. اما انجام دادن مسئولیت‌های اجتماعی تنها به این موضوعات بسنده نمی‌شه و تنوع زیادی داره، از قبیل:

 • رعایت اخلاق و مشتری‌مداری
 • حمایت از تولیدکنندگان نوپا و تازه‌کار
 • سرمایه گذاری در یک کار خیر
 • استفاده از پلاستیک‌های قابل بازیافت برای جلوگیری از تخریب محیط زیست

شرکت در مسئولیت‎‌های اجتماعی

از تصاویر و ظاهری جذاب در فروشگاهتون استفاده کنین

ظاهر مغازه تاثیر زیادی در ذهن خریداران به وجود میاره پس سعی کنین تا نکات پایین رو رعایت کنین.

 • یک ویترین بزرگ محصولات درست کنین

اگه در محل پر رفت و آمدی دارای مغازه هستین، سعی کنین تا از یک ویترین بزرگ با طراحی زیبا استفاده کنین. ویترین زیبای شما به عنوان یک کارت دعوت برای مشتریان به حساب میاد که حتی ممکنه با درگیر کردن حس کنجکاویشون، اونها رو به داخل فروشگاهتون بکشونه.

 • یک پادری خوش آمد گویی قرمز پهن کنین

بهترین هتلداران و فروشندگان همیشه معتقد هستن که هیچ‌ چیز مثل فرش خوش آمد گویی در جلوی در حس گرم و صمیمی‌ به مشتریان القا نمی‌کنه. شما باید از هر راهی برای اثبات خوش برخورد بودنتون با خریداران استفاده کنین که فرش جلوی می‌تونه یکی از علائم خوب به حساب بیاد.

 • بهترین کالاهای خودتون رو در جلوی دید قرار بدین

سعی کنین تا با نمایش گذاشتن بهترین و جدید‌ترین اجناستون نگاه‌های مردم رو به سمت خودتون جذب کنین. مشتری‌ها عاشق دیدن اجناس جدید و پر زرق و برق هستن، پس با این کار شما به سمت مغازتون میان و ازتون خرید می‌کنن. برخی فکر می‌کنن که کالاهای گران قیمت مشتری رو از فروشگاه می‌رونه برای همین محصولات جدید رو به نمایش نمی‌ذارن که اشتباه بزرگی هست.

 • از پرچم‌های رنگی برای جلب توجه استفاده کنین

شما می‌تونین با قیمت زیر 100 تومان کلی از پرچم‌های رنگی تهیه کنین و از اونها تا زمان پوسیده شدنشون استفاده کنین. پرچم‌های رنگی توجه هر کسی رو به خودش جلب می‌کنه و به مردم حس اینکه در فروشگاه شما چیز جالبی برای دیدن و یا فروش فوق العاده وجود داره، القا می‌کنه. 

مشتری هیجان زده از چیدمان اجناس جذاب

از پرفروش بودن محصولاتتون اطمینان حاصل کنین

حتما از پر فروش و مورد نیاز بودن محصولاتتون اطمینان حاصل کنین. باید بدونین که چیزی که برای فروش گذاشتین متقاضی داره یا نه و نکته مهم اینه که در زمان مناسب هم اون رو ارائه بدین. برای این کار روش‌هایی وجود داره. به عنوان مثال همیشه از موجودی انبار و کالاهاتون با خبر باشین. شما به راحتی با گرفتن موجودی اجناستون می‌تونین بفمین که چه کالایی متقاضیان زیادی داره و چه کالایی برعکس، ایده روشنی از آینده‌ی محصولاتتون به دست بیارین و سفارشات آینده‌ی مشتریانتون رو پیش بینی کنین.
راه‌های زیادی برای جلوگیری از زیان شما در این زمینه وجود داره از قبیل:

 • سیستم هشداری برای کالاهاتون قرار بدین که وقتی از حدی پایین‌تر شدن شما مطلع باشین.
 • روند سفارشاتتون رو طوری قرار بدین که به سرعت به دستتون برسه.
 • مدام با تامین کنندگان در ارتباط باشین تا با کمبود کالایی مواجه نشین.
 • همیشه سرمایه‌ای در دسترس داشته باشین تا در هنگام اتمام کالایی قادر به تامینش باشین و از بازار عقب نیوفتین.

بررسی محصولات

از پس دادن محصولات استقبال کنین

محصولاتی که استفاده شدن و سپس بازگردونده می‌شن در ظاهر برای هیچ فروشنده‌ای خوشایند نیست، اما در پس اون یک فرصت نهفته وجود داره. درسته با بازگشتن محصولی ضرری به شما وارد شده اما این کار مشتری رو ترغیب به خرید دوباره از شما می‌کنه. بازپس گرفتن محصولات چنان حس آرامش و اطمینانی به خریدار وارد می‌کنه که به راحتی از مشتریان دائم شما می‌شه و همیشه تعریف شما رو می‌کنه.

بازپس گرفتن کالاهای مرجوعی

از رویدادها استقبال کنین

رویدادها چه طبیعی و چه غیر طبیعی برای فروشندگان مفید هستن. چرا که می‌تونین اونهارو به عنوان فرصتی برای ارائه‌ی تخفیفات، پروموشن‌ها و تبلیغات استفاده کنین. به عنوان مثال عید نوروز فرصت بسیار خوبی برای خرید بی حد و مرز مردم هست و رونق زیادی به بازارها میاد و یا اعیادی که تعطیل هستن، مردم رو به تهیه‌ی اقلام ضروریشون هدایت می‌کنه.

استقبال مشتریان

حرف آخر

اگه می‌خواین مشتریان بیشتری به فروشگاهتون جذب کنین مهم‌ترین عامل، انرژی خودتون هست. اگه با انگیزه، پر انرژی و سخت کوش باشین، همه‌چی به خوبی حل می‌شه و به جایگاه مورد خواستتون می‌رسین.